Школяр України



Завоювання Нового Світу

Якщо перші морські подорожі ХV ст. мали на меті відкриття нових земель та торговельних шляхів, а також перетворення язичників на християн, то в ХVІ ст. такі подорожі мали інший характер. Іспанські солдати-авантюристи, які вирушали до Нового Світу з метою збагачення, стали називатися конкістадорами (від іспанського «завойовники»).

У 1516–1518 рр. іспанці відкрили півострів Юкатан, де жили майя. Від племен індіанців мореплавці дізналися, що далі на захід є країна, звідки доставляють золото. Чутки про «золоту імперію» остаточно позбавили іспанців спокою.

У 1519 р. до берегів Мексики вирушила експедиція на чолі з Ернандо Кортесом. У нього було всього 500 солдат з 13 гарматами. Кортес вирушив на столицю країни — місто Теночтитлан, де захопив правителя Монтесуму, заволодівши його величезними скарбами. У 1521 р. іспанські мореплавці знову заволоділи столицею, знищивши майже все чоловіче населення. Протягом декількох років була завойована вся Мексика. Тут іспанці знайшли великі запаси золота й срібла.

Завоювання Перу (1531–1532) очолив конкістадор Франциско Пісарро, який мав усього 600 воїнів. Розгромивши 15-тисячну армію інків, він захопив у полон їхнього царя. Цар за обіцянку звільнення його з полону заплатив велику суму грошей, але був убитий за наказом Пісарро.

Завоювання Мексики й Перу стало основою створення іспанської колоніальної імперії в Центральній та Південній Америці.

Велику колоніальну імперію створила також Португалія. З відкриттям морського шляху в Індію вона почала оволодівати всією морською торгівлею в Південній та Східній Азії, захоплювала найважливіші торговельні пункти, встановила контроль над морськими шляхами, що з’єднували Червоне море та Південну Азію.

Здобувши державу Малаккі, португальці вийшли в Тихий океан. Згодом вони налагодили торгівлю з Південним Китаєм, досягли Японії, де заснували першу європейську факторію.

Просуваючись узбережжям Африки, португальці заснували колонії Анголу та Мозамбік.

Великі географічні відкриття, створення перших колоніальних імперій мали велике значення.

Європейські колоніальні завоювання перервали самостійний розвиток індіанських, індійських, деяких африканських народів. Відбувалося знищення цих цивілізацій, насадження християнства. Використовуючи дешеву працю індіанців, іспанці організували на захоплених землях добування дорогоцінних металів. Потік золота й срібла, який хлинув у Європу, спричинив «революцію цін», прискорив процес первинного нагромадження капіталу, створивши сприятливі умови для розвитку європейської промисловості й торгівлі. Були встановлені нові морські шляхи, утворились крупні торговельно-фінансові центри на європейському узбережжі Атлантики (Лондон, Антверпен).

Великі географічні відкриття мали не тільки економічне значення. Вони спонукали до подальшого розвитку науки й техніки. Європейці відкрили невідомі раніше моря й океани, острови й материки, здійснили навколосвітні подорожі. Вони отримали можливість глибокого і всебічного вивчення Землі, що призвело до зміни уявлень людини про навколишній світ.

 


Всесвітня Історія 8 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.