Фізичні та хімічні властивості основ. Заходи безпеки під час роботи з лугами. Поняття про амфотерні гідроксиди
Розчинні у воді основи (луги) є твердими речовинами білого кольору, добре розчинними у воді. За кімнатної температури низьку розчинність мають Ca(OH)2 та Sr(OH)2. Нерозчинні у воді основи є твердими речовинами, наприклад, Al(OH)3 білого кольору, Cu(OH)2 блакитного кольору, Fe(OH)3 бурого кольору.
Розчинні та нерозчинні основи виявляють ряд спільних та відмінних хімічних властивостей.
1. Дія розчинів лугів на розчини індикаторів (характерна лише для лугів). У розчині лугу лакмус та універсальний індикаторний папір матимуть синє забарвлення, метиловий оранжевий — оранжево-жовте, а фенолфталеїн — малинове.
2. Взаємодія основ із кислотами з утворенням солі та води — реакція нейтралізації (характерна як для розчинних основ, так і для нерозчинних):
KOH + HCl = KCl + H2O
3. Взаємодія основ з кислотними оксидами з утворенням солі та води (характерна лише для лугів):
2NaOH + CO2 = Na2CO3 + H2O
4. Взаємодія основ з розчинами солей з утворенням іншої основи та іншої солі (характерна лише для лугів):
2KOH + CuSO4 = K2SO4 + Cu(OH)2¯
До складу солі, що вступає в реакцію з розчином лугу, повинен входити метал, який здатний утворювати нерозчинну основу.
5. Розкладання нерозчинних основ під час нагрiвання з утворенням оксиду та води (характерне лише для нерозчинних основ):
2Fe (OH)3Fe2O3 + 3H2O
При роботі з лугами слід бути дуже обережними, оскільки луги є дуже агресивними речовинами. У разі потрапляння розчину лугу на шкіру треба негайно змити її проточною водою до зникнення відчуття милкості, потім промити (нейтралізувати) розчином слабкої кислоти (оцтової чи борної) та звернутися до медпункту.
Ми вже з’ясували, що основи в реакції нейтралізації реагують із кислотами, утворюючи солі. Основи з основами, так само як і кислоти з кислотами у реакцію нейтралізації не вступають. Але існують такі гідроксиди, які взаємодіють як з кислотами, так і з основами, утворюючи солі. Такі гідроксиди називаються амфотерними. Амфотерні гідроксиди у реакціях з кислотами виявляють властивості основ, а в реакціях з основами — властивості кислот. Усі амфотерні гідроксиди погано розчиняються у воді. До них належать цинк гідроксид Zn(OH)2, алюміній гідроксид Al(OH)3, берилій гідроксид Be(OH)2, хром (III) гідроксид Cr(OH)3, ферум (III) гідроксид Fe(OH)3 та інші. Розглянемо хімічні властивості амфотерних гідроксидів на прикладі цинк гідроксиду.
1. Взаємодія з кислотою з утворенням солі та води:
Zn(OH)2 + 2HCl = ZnCl2 + 2H2O
2. Взаємодія з лугом з утворенням солі та води:
Zn (OH)2 + 2NaOHNa2ZnO2 + 2H2O