Школяр УкраїниЗапилення. Способи запилення

Для забезпечення статевого розмноження необхідно, щоб відбулося злиття двох статевих клітинчоловічої (знаходиться в пилковому зерні) та жіночої (знаходиться в насінному зачатку). Пилкове зерно має потрапити на приймочку маточки за допомогою зовнішніх чинників.

Запиленняце перенесення пилку з пиляка тичинки на приймочку маточки. Розрізняють само­запилення та перехресне запилення. При самозапиленні пилок з тичинки потрапляє на приймочку маточки тієї самої квітки. Самозапилення властиве рослинам рису, квасолі, арахісу, проса. Самозапилення обмежує здатність організмів пристосовуватись до змін умов довкілля.

Перехресне запилення відбувається, коли пилок з однієї квітки потрапляє на приймочку маточки іншої квітки цієї ж або іншої рослини того самого виду. У квіткових рослин перенесення пилку здійснюється комахами (комахозапильні рослинипереважна більшість), вітром (вітрозапильні рослини), у деякихводою, птахами (у тропіках) тощо. Квітки вітрозапильних рослин мають невеликі розміри, неяскраві кольори, часто просту оцвітину, дрібний сухий пилок (береза, дуб, вільха, ліщина), який добре розноситься вітром.

Квітки комахозапильних рослин мають присто­сування для приваблювання комах: великі квітки (якщо дрібні квітки, то вони зібрані в суцвіття), оцвітину яскравих кольорів, клейкі, великих розмірів пилкові зерна, сильний запах, нектарники. Запахдуже важлива властивість: деякі комахи відчувають запах навіть однієї квітки на відстані декількох кілометрів. Нектарникиособливі залозисті утвори, що виробляють цукристу речовину (нектар), розташовані переважно в глибині квітки. У пошуках нектару комахи відвідують квітки, водночас забезпечуючи їхнє запилення завдяки липкому та чіпкому пилку, який прилипає до їх тіла. Різноманітні способи запилення забезпечили квітковим рослинам поширення у різних місцевостях.

Штучне запилення здійснюється шляхом перенесення пилку з тичинок на приймочку маточки за участі людини. Його застосовують у квітникарстві, сільському та лісовому господарстві.

 


Біологія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.