Країни Західної Європи. Особливості суспільно-політичного та економічного розвитку країн Західної Європи в другій половині ХХ – початку ХХІ ст.
План Маршалла
5 червня 1947 р. держсекретар США Дж. Маршалл, виступаючи перед студентами Гарвардського університету, висловився за широкомасштабну економічну допомогу європейським країнам за умови, що вони розроблять єдину програму відновлення своїх економік. У квітні 1948 р. план Маршалла був прийнятий Конгресом США у вигляді Закону про допомогу іноземним державам.
Радянський уряд розцінив план Маршалла як план поневолювання Європи, позбавлення її суверенітету, економічної незалежності й політичної самостійності. Виходячи із цього, Радянський Союз відмовився брати участь у плані Маршалла, навіть не обговорюючи його конкретних умов. Під натиском Сталіна план Маршалла відкинули залежні від СРСР країни Центрально-Східної Європи, а також Фінляндія.
Американську допомогу прийняли 16 капіталістичних держав Європи, у тому числі такі великі, як Великобританія, Франція, Італія. Для реалізації плану Маршалла ці країни створили Організацію європейського економічного співробітництва (ОЄЕС). Протягом 1948 р. члени ОЄЕС підписали зі США двосторонні угоди про умови одержання допомоги за планом Маршалла. В обмін на американські поставки продовольства, сировини, промислових товарів й устаткування вони зобов’язувались надавати уряду США інформацію про стан своєї економіки, заохочувати американські капіталовкладення, не допускати продажу «стратегічних матеріалів» Радянському Союзу. У кожну країну направлялися спеціальні американські місії, що контролювали використання коштів від реалізації американських товарів, отриманих за планом Маршалла.
План Маршалла діяв 4 роки: з 1948 по 1952 р.; він втягнув у свою орбіту 270 млн. осіб. За цей час США поставили в Західну Європу устаткування, промислові товари й продовольство на суму близько 17 млрд. доларів. Ці поставки дали потужний імпульс розвиткові економіки західноєвропейських країн, але на певний час збільшили їхню залежність від США й сприяли консолідації консервативних сил.
План Маршалла прискорив розкол світу на два табори. Під керівництвом США відбувалася економічна й політична консолідація Західної Європи. До 1948 р., під тиском американців, комуністи були виведені зі складу всіх західноєвропейських урядів. Радянський Союз, у свою чергу, посилив тиск на Східну Європу. Уже до 1948 р. у залежних від нього східноєвропейських країнах було встановлене всевладдя комуністів.