Школяр України



Загальні закономірності природи Землі

Рухи Землі в космосі, їх наслідки

З надкосмічною швидкістю (майже 30 км/с) рухається наша планета еліптичною орбітою навколо Сонця. Повний обіг навколо Сонця Земля здійснює протягом року. Тривалість його дорівнює 365 діб 6 годин 9 хвилин 9 секунд. Для зручності вимірюють три роки підряд по 365 діб кожен, а до четвертого року, високосного, додають 1 добу. Кут нахилу осі Землі до площини орбіти постійно становить 66°33΄. Нахил осі суттєво впливає на нерівномірний розподіл сонячної радіації по земній поверхні. Це призводить до регулярної зміни пір року. Повний обіг навколо осі планета здійснює за добу — 23 години 56 хвилин 4 секунди. Відбувається зміна дня і ночі;

Часові пояси

Місцевий час — це час меридіану даного місця, який визначається положенням Сонця. Поясний час — це час певного поясу на Землі. Поясна система лічби часу полягає в тому, що вся Земля поділена на 24 пояси, кожний завширшки по 15°. У межах кожного такого поясу всі годинники показують один час, а саме — місцевий час середнього меридіана пояса. Рахунок поясів ведуть із заходу на схід від нульового поясу, середній меридіан якого проходить через Гринвіцьку обсерваторію поблизу Лондона (Великобританія).

Границя дат — це умовна лінія, проведена по 180 меридіану з деякими відхиленнями. Границя дат введена, щоб запобігти незручності при навколосвітніх подорожах. Якщо рухатися весь час на захід, то через кожні 15° довготи втрачається одна година, а при русі на схід — набігає по одній годині на кожні 15°. При об’їзді всієї Землі різниця становить цілу добу. Щоб уникнути цієї незручності, на границі дат роблять зміни в лічбі дат. Коли їдуть на схід, то один день лічать двічі, щоб виключити один день. Коли ж їдуть весь час на захід, то на границі дат додають один день.

 


Географія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.