Школяр України



Взаємодія атомів і молекул. Дифузія

Дифузіявзаємне проникнення дотичних речовин одна в одну внаслідок безперервного руху молекул.

Найшвидше дифузія відбувається в газах, повільніше за все – у твердих тілах. Це пов’язано з особливостями розташування молекул газів, рідин та твердих тіл. Швидкість дифузії також залежить від температури тіла: чим вища температура, тим швидкість дифузії більша.

Дифузія дуже важлива для людей та інших живих організмів. Дифузією пояснюється проникнення кисню в кров через тонкі тканини легенів, вуглекислого газу з повітря у листя рослин, повітря у воду водоймищ. Морська тварина кальмар при нападі на неї викидає у воду чорнильну рідину. Це їй дозволяє заховатися від небезпеки. Але з часом вода у морі знову стає прозорою.

Також дифузія забезпечує нам безпеку. Природній газ, яким люди користуються на кухні, не має ні кольору, ні запаху. Але на розподільних станціях газ змішують з особливою речовиною, що має неприємний різкий запах, який легко відчуває людина навіть при невеликій концентрації.

Чому тіла не розпадаються на окремі частинки, хоча молекули розділені проміжками та безперервно рухаються? Справа в тому, що між молекулами існує взаємне притягання. Кожна молекула притягує до себе сусідню і сама притягується до неї. Це притягання помітно виявляється лише на відстанях, які можна порівняти з розмірами самих молекул. Тоді чому між молекулами існують проміжки? Відповідь проста: між молекулами існує взаємне відштовхування. Притягання і відштовхування діють одночасно, але в разі зближення молекул збільшується відштовхування, а в разі віддалення – притягання.

Досліди довели, що атом також має складну будову: в середині атома знаходиться позитивно заряджене ядро, навколо якого обертаються електрони.

Таку модель атома запропонував Резерфорд і назвав її планетарною моделлю атома. Порівняння з Сонячною системою не випадкове: діаметр Сонця майже в стільки ж разів менший за розміри Сонячної системи, у скільки розмір ядер менший від діаметра атома.

 


Фізика 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.