Шкала електромагнітних випромінювань
Джерело електромагнітних хвиль – це заряджені частинки, які прискорено рухаються. Об’єднавши всі електромагнітні хвилі, ми отримаємо шкалу, або спектр електромагнітних випромінювань. Шкала електромагнітних хвиль – безперервна послідовність частот і довжин хвиль електромагнітних випромінювань.
Інфрачервоне випромінювання на шкалі електромагнітних випромінювань займає місце між радіохвилями та видимим світлом. Усі нагріті тіла випромінюють інфрачервоні промені. Джерелами цих променів є Сонце, лампи розжарювання, електрична дуга, різні газорозрядні лампи. Речовини, прозорі для видимого світла (наприклад, вода) непрозорі для інфрачервоного, і навпаки, непрозорі тіла для видимого світла (наприклад, чорний папір) стають прозорими для інфрачервоного.
Ультрафіолетове випромінювання – невидиме оком випромінювання, яке отримують за допомогою тліючого розряду. Довжина хвиль для ультрафіолетового випромінювання менша, ніж для видимого світла. Джерелом цього випромінювання також є Сонце, зорі, високотемпературна плазма. Застосовують у медицині, криміналістиці, мистецтвознавці.
Рентгенівські хвилі – електромагнітні хвилі, коротші за ультрафіолетові. Джерелом цих хвиль є рентгенівські трубки, Сонце тощо. Рентгенівські промені здатні проходити через матеріали, непрозорі для світла. Використовують у медицині, рентгеноскопії.
Найкоротшими на шкалі електромагнітного випромінювання є гамма-промені. За своїми властивостями дуже схожі на рентгенівські, але їх проникаюча дія набагато більша, ніж у рентгенівських променів.