Школяр УкраїниШкала електромагнітних випромінювань

Джерело електромагнітних хвильце заряджені частинки, які прискорено рухаються. Об’єднавши всі електромагнітні хвилі, ми отримаємо шкалу, або спектр електромагнітних випромінювань. Шкала електромагнітних хвиль – безперервна послідовність частот і довжин хвиль електромагнітних випромінювань.

Інфрачервоне випромінювання на шкалі електромагнітних випромінювань займає місце між радіохвилями та видимим світлом. Усі нагріті тіла випромінюють інфрачервоні промені. Джерелами цих променів є Сонце, лампи розжарювання, електрична дуга, різні газорозрядні лампи. Речовини, прозорі для видимого світла (наприклад, вода) непрозорі для інфрачервоного, і навпаки, непрозорі тіла для видимого світла (наприклад, чорний папір) стають прозорими для інфрачервоного.

Ультрафіолетове випромінюванняневидиме оком випромінювання, яке отримують за допомогою тліючого розряду. Довжина хвиль для ультрафіолетового випромінювання менша, ніж для видимого світла. Джерелом цього випромінювання також є Сонце, зорі, високотемпературна плазма. Застосовують у медицині, криміналістиці, мистецтвознавці.

Рентгенівські хвиліелектромагнітні хвилі, коротші за ультрафіолетові. Джерелом цих хвиль є рентгенівські трубки, Сонце тощо. Рентгенівські промені здатні проходити через матеріали, непрозорі для світла. Використовують у медицині, рентгеноскопії.

Найкоротшими на шкалі електромагнітного випромінювання є гамма-промені. За своїми властивостями дуже схожі на рентгенівські, але їх проникаюча дія набагато більша, ніж у рентгенівських променів.

 


Фізика 11 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.