Ендокринна регуляція функцій організму людини
Гуморальна регуляція - це координація фізіологічних функцій організму людини через кров, лімфу, тканинну рідину. Факторами гуморальної регуляції є температура, рН середовища, білки, біологічно активні речовини (гормони), а також продукти обміну речовин, або метаболізму. Найбільшу хімічну активність мають гормони, що виробляються залозами внутрішньої секреції (ендокринними).
Гормони можуть одночасно впливати на різні органи та системи органів. Наприклад, адреналін (гормон наднирковиків) одночасно підвищує частоту та силу серцевих скорочень, звужує капіляри, підвищує рівень глюкози в крові, сповільняє перистальтику кишечника тощо. Гормони регулюють процеси обміну речовин, росту й розвитку. Так, завдяки інсуліну (гормону підшлункової залози) надлишок цукру в крові перетворюється на глікоген, а інший гормон підшлункової залози, навпаки, сприяє перетворенню глікогену на глюкозу, якщо її мало в крові. Недостатнє утворення інсуліну спричиняє тяжке захворювання цукровий діабет, при якому вміст глюкози в крові підвищується. Від гормонів щитовидної залози (зокрема, тироксину) залежить правильний ріст і розвиток тканин, обмін речовин, функції нервової системи. При надлишку в крові тироксину розвивається базедова хвороба, а за його недостатності — мікседема. При надлишковій дії гормону гіпофізу у людини спостерігається гігантизм, а при недостатній — карликовість. Також гормони гіпофізу регулюють діяльність статевих та надниркових залоз.
Нервова та гуморальна регуляції тісно пов’язані між собою. На функціонування нервової системи впливають продукти обміну речовин та різні хімічні речовини. З іншого боку, перетворення більшості речовин і виділення їх у кров постійно контролюється нервовою системою. Нервова система та біологічно активні речовини забезпечують сталість внутрішнього середовища і стійкість усіх функцій організму. Завдяки цьому організм функціонує як єдине ціле.