Школяр України



Вплив умов середовища на проростання насінини. Ріст  і розвиток рослин. Сезонні явища в житті рослин

Проростання насіння. Насіння більшості рослин має період спокоюпевний час не проростає навіть за сприятливих умов. Для проростання насіння потрібна сукупність певних умов, різних для кожного виду рослин: достатня вологість, наявність повітря, певна температура, а для деяких (салат-латук, фацелія) навіть світло. У сприятливих умовах насінина поглинає воду та набрякає. Водночас посилюється її дихання, запасні поживні речовини переходять в доступну для споживання зародком форму (утворюються цукристі речовини). Спочатку проростає корінець, потімбрунька. Корінець прориває шкірку насінини та росте вглиб ґрунту, бо реагує на силу тяжіння Землі, пагін спрямований догори, до поверхні ґрунту. Рослину з моменту проростання називають проростком. Існують два типи проростання насіння: надземний, коли сім’ядолі при проростанні виносяться на поверхню ґрунту (квасоля, гарбуз), та підземний, коли сім’ядолі залишаються у ґрунті (горох, пшениця). У багатьох видів проростання насіння поєднує риси обох типів. Важливою характеристикою є схожість насінняйого здатність до проростання. Усі ці особливості треба враховувати під час посіву насіння різних культур.

Рістодин із проявів індивідуального розвитку організмів, пов’язаний зі збільшенням їхньої живої маси. Ріст спричинений поділом клітин, збільшенням їх розмірів і маси міжклітинної речовини. Розвитокякісні зміни, що відбуваються в організмі з моменту народження та обумовлюють його формування. Розрізняють індивідуальний розвиток організму (від народження і до смерті) та історичний (розвиток організмів, їхніх систематичних категорій, а також органічного світу загалом).

Ріст і розвиток рослин. Рослини, як усі живі організми, здатні рости і розвиватися. Особливістю рослин є те, що ріст продовжується все їхнє життя. Рістце збільшення розмірів, об’єму та маси всього організму та окремих його частин. Ріст рослини може бути безперервним і періодичним. У багатьох рослин періодичність пов’язана з укороченням тривалості світлої частини доби та настанням зимиу цей час ріст гальмується. Співвідношення дня і ночі називають фотоперіодизмом. Швидкість та тривалість росту регулюють фітогормони.

Розвиток рослин тісно пов’язаний з їх ростом, але ці поняття різні. Розвитокце якісні зміни, які послідовно відбуваються в організмі та в його окремих частинах упродовж життя. Наприклад, поява квіткиновий якісний стан усього організму рослини. Сукупність усіх фаз розвитку організму називають життєвим циклом. Індивідуальний розвиток рослин відбувається у кілька послідовних етапів. У життєвому циклі квіткових рослин виділяють зародковий і післязародковий періоди. Післязародковий включає етапи проростка, молодості, зрілості та старіння.

 


Біологія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.