Вплив умов середовища на проростання насінини. Ріст і розвиток рослин. Сезонні явища в житті рослин
Проростання насіння. Насіння більшості рослин має період спокою — певний час не проростає навіть за сприятливих умов. Для проростання насіння потрібна сукупність певних умов, різних для кожного виду рослин: достатня вологість, наявність повітря, певна температура, а для деяких (салат-латук, фацелія) навіть світло. У сприятливих умовах насінина поглинає воду та набрякає. Водночас посилюється її дихання, запасні поживні речовини переходять в доступну для споживання зародком форму (утворюються цукристі речовини). Спочатку проростає корінець, потім — брунька. Корінець прориває шкірку насінини та росте вглиб ґрунту, бо реагує на силу тяжіння Землі, пагін спрямований догори, до поверхні ґрунту. Рослину з моменту проростання називають проростком. Існують два типи проростання насіння: надземний, коли сім’ядолі при проростанні виносяться на поверхню ґрунту (квасоля, гарбуз), та підземний, коли сім’ядолі залишаються у ґрунті (горох, пшениця). У багатьох видів проростання насіння поєднує риси обох типів. Важливою характеристикою є схожість насіння — його здатність до проростання. Усі ці особливості треба враховувати під час посіву насіння різних культур.
Ріст — один із проявів індивідуального розвитку організмів, пов’язаний зі збільшенням їхньої живої маси. Ріст спричинений поділом клітин, збільшенням їх розмірів і маси міжклітинної речовини. Розвиток — якісні зміни, що відбуваються в організмі з моменту народження та обумовлюють його формування. Розрізняють індивідуальний розвиток організму (від народження і до смерті) та історичний (розвиток організмів, їхніх систематичних категорій, а також органічного світу загалом).
Ріст і розвиток рослин. Рослини, як усі живі організми, здатні рости і розвиватися. Особливістю рослин є те, що ріст продовжується все їхнє життя. Ріст — це збільшення розмірів, об’єму та маси всього організму та окремих його частин. Ріст рослини може бути безперервним і періодичним. У багатьох рослин періодичність пов’язана з укороченням тривалості світлої частини доби та настанням зими — у цей час ріст гальмується. Співвідношення дня і ночі називають фотоперіодизмом. Швидкість та тривалість росту регулюють фітогормони.
Розвиток рослин тісно пов’язаний з їх ростом, але ці поняття різні. Розвиток — це якісні зміни, які послідовно відбуваються в організмі та в його окремих частинах упродовж життя. Наприклад, поява квітки — новий якісний стан усього організму рослини. Сукупність усіх фаз розвитку організму називають життєвим циклом. Індивідуальний розвиток рослин відбувається у кілька послідовних етапів. У життєвому циклі квіткових рослин виділяють зародковий і післязародковий періоди. Післязародковий включає етапи проростка, молодості, зрілості та старіння.