Школяр УкраїниВоди суходолу Африки

Найбільшою густотою річкової мережі позначені екваторіальні й субекваторіальні широти. Дуже мало річок у пустелях. Великі річки, що протікають по них, беруть початок у вологих областях. У пустелях зустрічаються сухі русла рік — ваді, що наповняються водою тільки після нечастих сильних дощів. Велика частина річок Африки має дощове живлення, тому найвищі рівні води на них спостерігаються у сезон дощів.

Площа басейну Атлантичного океану значно більша від площі басейну Індійського океану. Річки, що протікають по плоскогір'ях та прорізують тверді кристалічні породи, утворюють численні пороги і водоспади. Близько третини території материка належить до басейну внутрішнього стоку. Глибоко під пустелями знаходяться великі запаси підземних вод.

Головні річкові системи

Ніл (6 671 км) — найдовша річка у світі. Він починається на Східно-Африканському плоскогір'ї річкою Кагера. З озера Альберт Ніл витікає на рівнини, де отримує назву Білий Ніл. Біля Хартума Білий Ніл зливається з Блакитним Нілом, що починається на Абіссінському нагір'ї, і називається просто Ніл. Він завжди повноводний, особливо влітку і восени.

Конго — найповноводніша річка східної півкулі, що пов’язано з географічним положенням басейну річки і режимом опадів на його площі. Вона двічі перетинає екватор.

Нігер бере початок на Гвінейській височині та впадає у Гвінейську затоку. Найбільшими ріками Південної Африки є Оранжева і Замбезі.

Озера

Велика частина озер зосереджена в середній частині материка. Озера знаходяться по лінії Великих Східно-Африканських розламів, глибокі й оточені високими крутими горами; мають значну довжину.

Озеро Вікторія — найбільше за площею озеро Африки, воно лежить у тектонічному прогині на висоті 1 134 м. Найбільші глибини озера Чад досягають 7 м. Сліди сухих річищ свідчать про інші кліматичні умови в минулі часи.

У пустелях і напівпустелях є підземні водоносні горизонти, у яких містяться великі запаси підземних вод.

 


Географія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.