Внутрішні води Євразії, їх розподіл
Євразія має надзвичайно густу річкову мережу. Більшість великих річок знаходиться в Азії. Для Євразії характерна найбільша площа басейнів внутрішнього стоку. Розходження у режимах річок Євразії обумовлене різноманітністю кліматичних умов материка.
У Північний Льодовитий океан впадають короткі річки Скандинавського півострова і найбільші річки Євразії — Об, Єнісей, Лена, Північна Двіна, Печора. Майже в усіх цих річок переважає снігове живлення. Вони надовго замерзають узимку, а навесні сильно розливаються. Найдовша серед них — Лена (4400 км), а найповноводніша — Єнісей. До басейну Північного Льодовитого океану належить озеро Байкал — найглибше озеро земної кулі (1620 м).
До басейну Атлантичного океану належать річки Західної, Південної і частково Східної Європи. Річки Західної і Південної Європи здебільшого починаються у горах. На заході Європи розвинута густа мережа річок і багато прісних озер. На крайньому заході, в області морського клімату, річки не замерзають і повноводні цілий рік. Найбільша з них — Сена. До річок, що замерзають на короткий час, належать Вісла, Одра, Ельба. Найбільші річки басейну Атлантичного океану — Дунай, Рейн, Дніпро.
Річки, що впадають у Середземне море, як правило, короткі і неглибокі. Улітку річки міліють, а багато з них пересихає. Особливо багато озер льодовиково-тектонічного походження на північному заході Європи. Найбільші серед них Ладозьке, Онезьке, Венерн. У Центральній Європі знаходяться озера тектонічного походження —Боденське, Женевське, Балатон і інші.
Великі річки басейну Тихого океану беруть початок у високих горах. Крім північної частини материка, річки басейну Тихого океану мають дощове живлення. Екваторіальні річки завжди багатоводні. Рівень води у річках, що протікають по територіях із мусонним кліматом, сильно змінюється за порами року (Амур). З Тибетського нагір'я стікають такі великі річки, як Хуанхе, Янцзи, Меконг. Серед великих річок до басейну Індійського океану належать Інд, Ганг з Брахмапутрою, Тигр і Євфрат. Вони мають дощове і льодовикове живлення.
Річки й озера басейнів внутрішнього стоку
Волга — найбільша річка Європи, впадає у Каспійське море. Узимку вона надовго замерзає, а навесні під час танення снігів на ній відбувається повінь.
Найбільше солоне озеро Землі — Каспійське море. На заході Китаю, на висоті 780 м знаходиться озеро, що кочує, Лобнор. Внутрішні частини Євразії — пустелі і напівпустелі та майже позбавлені водотоків. Найбільшими річками басейну внутрішнього стоку є Амудар'я і Сирдар’я. Живлення цих річок в основному льодовикове і снігове. Впадають річки у безстічні озера або зникають у пісках.
Багаторічна мерзлота
В Азії знаходяться найбільші у світі масиви багаторічної мерзлоти. Вони займають велику частину північної і східної Азії, а також окремі райони Центральної Азії. Завдяки наявності мерзлоти, надлишковому зволоженню на низинних ділянках у Західному Сибіру утворилися болота.
За площею гірського зледеніння Азія посідає перше місце у світі. Покривне заледеніння поширене тільки на окремих північних островах. Льодовики в горах Кавказу знаходяться на висоті 2700 м. Вище, ніж в інших горах, розташована снігова лінія у Тибеті — на висоті 6400 м. Гірські льодовики мають величезне значення для живлення багатьох річок материка.