Школяр України



Тиск рідин та газів. Закон Паскаля

Відомо, що газ заповнює весь наданий йому об’єм. При цьому він тисне на дно і стінки посудини. Цей тиск обумовлений рухом та зіткненням молекул газу зі стінками посудини. Тиск на всі стінки буде однаковим, бо всі напрямки рівноправні.

Тиск газів залежить:

  • від маси газу — чим більше газу в посудині, тим більший тиск,

  • від об’єму посудини — чим менший об’єм з газом певної маси, тим більший тиск,

  • від температури — зі зростанням температури збільшується швидкість руху молекул, які інтенсивніше взаємодіють та зіштовхуються зі стінками посудини, тому й тиск зростає.

Для зберігання й перевезення газів їх сильно стискають, від цього їхній тиск сильно зростає. Тому в таких випадках використовують спеціальні, дуже міцні сталеві балони. У таких балонах, наприклад, зберігають стиснуте повітря на підводних човнах.

Французький фізик Блез Паскаль встановив закон, який описує тиск рідин або газів. Закон Паскаля: тиск, який діє на рідину або газ, передається без змін у кожну точку рідини або газу.

На рідину, як і на всі тіла на Землі, діє сила тяжіння. Тому кожний шар рідини, яка знаходиться в посудині, своєю вагою тисне на інші шари, і цей тиск, за законом Паскаля, передається в усіх напрямках. Тобто всередині рідини існує тиск і на одному й тому ж рівні він однаковий в усіх напрямках. З глибиною тиск рідини зростає. Так само тиск рідини залежить і від властивостей рідини, тобто від її густини.

Для того щоб розрахувати тиск рідини, треба густину рідини помножити на глибину і на сталу величину g.

Через те, що тиск рідини збільшується з глибиною, у звичайному легкому скафандрі водолаз може працювати на глибині до 100 метрів. На більших глибинах потрібен спеціальний захист. Для дослідження на глибині кількох кілометрів використовують батисфери та батискафи, які витримують значний тиск.

 


Фізика 8 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.