Школяр УкраїниТепловий стан. Температура та її вимірювання

Кожне тіло може перебувати скільки завгодно у твердому, рідкому або газоподібному стані. Конкретний стан тіла буде характеризувати фізична величина, яка називається температурою.

Температура — це фізична величина, яка характеризує стан теплової рівноваги системи. Прилад для вимірювання температури називається термометром.

Перший прилад для вимірювання температури з’явився у 1592 році (повітряний термоскоп Галілея, від грецьких слів «термо» — тепло, «скопео» — спостерігати). Цей прилад представляв собою невеличку скляну кульку з припаяною до неї скляною трубкою. Кульку спочатку нагрівали й опускали трубку у воду. Через деякий час повітря у кульці охолоджувалося, тиск у ній зменшувався, і тоді вода під дією атмосферного тиску піднімалася по трубці вгору на деяку висоту. Коли теплішало, тиск повітря в кульці збільшувався, а рівень води в трубці зменшувався і навпаки.

У сучасній науці й техніці використовується температурна шкала, запропонована шведським фізиком і астрономом Цельсієм. При градуюванні цієї шкали були обрані такі основні точки: 0 оС — це температура танення льоду, 100 оС — температура кипіння води.

 


Фізика 8 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.