Школяр УкраїниТепловий рух. Внутрішня енергія та способи її зміни

Усі тіла складаються з молекул. Молекули безперервно та хаотично рухаються. Швидкість руху молекул залежить від температури. Тому хаотичний рух частинок, з яких складаються тіла, називають тепловим рухом. Цей рух відрізняється від механічного тим, що тепловий рух неможливо зупинити, у ньому беруть участь дуже багато частинок (молекул), і всі вони рухаються безладно.

Молекули рухаються, тому можна стверджувати, що вони мають кінетичну енергію. Молекули тіла взаємодіють між собою (притягуються та відштовхуються), тому можна стверджувати, що вони мають потенціальну енергію.

Енергію руху і взаємодії молекул, з яких складається тіло, називають внутрішньою енергією. Будь-яке тіло має запас внутрішньої енергії. Змінити внутрішню енергію можна двома способами:

  1. виконанням роботи,

  2. шляхом теплопередачі.

Якщо вдарити по цвяху молотком (тобто виконати над цвяхом роботу), то він нагріється. Це означає, що його внутрішня енергія зросла.

Теплопередача — передача енергії від більш нагрітого тіла до менш нагрітого без виконання роботи. Прикладом теплопередачі може бути нагрівання води в металевій посудині на вогні.

 


Фізика 8 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.