Школяр УкраїниСила. Види сили. Сили в живій природі

У природі тіла постійно взаємодіють між собою. Наприклад, вітер наповнює вітрила і рухає човен, м’яч рухається під дією сили м’язів, Земля притягує Місяць. Під час опису таких процесів у науці не завжди вказують, яке тіло і як діє на інше, просто кажуть, що на тіло діє сила. У результаті взаємодії тіл змінюється їхня швидкість, у деяких випадках трансформується і форма тіла або його частини. Наприклад, під впливом зовнішніх сил стиснута пружина може змінювати форму — деформуватися.

Отже, поняття «сила» використовують для характеристики впливу одного тіла на інше. Силу можна виміряти. Для вимірювання числового значення сили використовується спеціальний прилад — динамометр (у перекладі з грецької мови «dynamis» — сила, «metreo» — вимірюю).

Динамометр складається з пружини, один кінець якої закріплений на дощечці, а другий вільний і закінчується гачком. Дощечка має поділки — шкалу із зазначенням одиниць виміру сили. Підвішуючи різні фізичні тіла на гачечок, можна визначити силу тяжіння цих тіл.

За одиницю виміру сили прийнято вважати 1 ньютон (Н), названу на честь англійського вченого Ісаака Ньютона, який відкрив закон всесвітнього тяжіння.

Сила характеризується напрямком, у якому вона діє, точкою, до якої прикладається, та числовим значенням.

Сила — це фізична величина, яка кількісно характеризує дію одного тіла на інше.

Розрізняють такі види сил: сила тяжіння, сила пружності, сила тертя та інші.

Силу, з якою Земля притягує до себе різні тіла, називають силою земного тяжіння. Вона завжди спрямована вертикально вниз. Сила тяжіння буде більшою в того тіла, яке має більшу масу.

У навколишньому світі існує безліч прикладів сили тяжіння: Місяць обертається навколо Землі по певній орбіті; штучні супутники, запущені із Землі, обертаються по орбітах; тече вода в річках; сходять снігові лавини в горах; будь-яке тіло, підкинуте вгору, падає вниз; стебло рослин росте вгору, а корінь — завжди вниз.

Сила пружності виникає, коли дія одного тіла на інше приводить до деформації цього тіла або його частини. Тіло прагне відновити свою форму, тому в ньому виникає сила пружності. Коли сила пружності дорівнює силі тяжіння, тіло набуває стану спокою. У стані спокою знаходяться всі тіла, розташовані на якійсь опорі або підвішені на мотузці, нитці, тросі. Прикладами сили пружності можуть бути дерева, які гнуться від вітру, але не ламаються; пружність повітря, яке знаходиться в шинах машин; використання пружин у різних механізмах, наприклад, у терезах.

Сила тертя виникає між поверхнями тіл, які взаємодіють. Вона завжди спрямована проти руху тіла. Сила тертя тим більша, чим більше нерівностей у вигляді заглибин і виступів є на поверхні тіл, що взаємодіють. Наприклад: спортивне взуття футболістів, бігунів з шипованою підошвою; шиповані шини машин, якими користуються взимку; шини, які мають певний об’ємний малюнок — протектор.

Якщо необхідно зменшити силу тертя, використовують мастила. Наприклад, змащують лижі, запчастини деталей машин, які взаємодіють. Це дозволяє запобігти пошкодженню, зношуванню цих деталей під дією сили тертя.

 

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.