Школяр УкраїниПеретворення енергії

Енергія не утворюється з нічого і не зникає безслідно, а лише перетворюється з одного виду на інший.

Розглянемо, наприклад, як відбувається перетворення енергії в ході гальмування машини. Під час руху машина наділена кінетичною механічною енергією. Коли машина гальмує, колеса вже не обертаються, але машина ще продовжує рухатися якийсь час до повної зупинки, залишаючи на асфальті смуги від шин. Кінетична енергія руху частково перетворюється на внутрішню теплову енергію (шини нагріваються при гальмуванні) та на потенціальну енергію, бо машина може продовжувати рух. Про виконання роботи свідчить переміщення машини. Мірою перетворення одного виду енергії на інший є робота. Один вид енергії може переходити в інший, але сама енергія ніколи не зникає.

Прикладом перетворення потенціальної енергії на кінетичну може бути механічний годинник, у якому потенціальна енергія пружини переходить в кінетичну енергію деталей, які вона змушує рухатись.

Подібні перетворення відбуваються і з іншими видами енергії.

Течія річок наділена кінетичною енергією, яку людина вже давно навчилася використовувати. У наш час гідроелектростанції перетворюють цю енергію на електричну. Щоб збільшити кінетичну енергію течії, потрібно, щоб вода падала з більшої висоти, тому перед станцією будують греблю. Падаючи на лопаті машин, вода передає їм свою механічну енергію. А вже ці складні пристрої перетворюють механічну енергію на електричну.

Робота теплових електростанцій ґрунтується на перетворенні теплової енергії на електричну. Горіння природного палива (вугілля, газу, нафти) нагріває воду, яка перетворюється на пару. Як відомо, пара розширюється і таким чином змушує працювати складне обладнання, що виробляє електричну енергію.

На атомних станціях на електричну перетворюється атомна енергія. Сонячні батареї перетворюють сонячну енергію на електричну.

Наведені приклади дозволяють зробити висновок, що різні види енергії можуть перетворюватися на електричну енергію.

Енергія необхідна для роботи будь-якої машини. Потреба машин в енергії  задовольняється переважно за рахунок згоряння пального — бензину, газу. За кількістю використання теплової енергії горіння пального в машинах перше місце посідає автомобільний транспорт. Двигуни внутрішнього згоряння перетворюють теплову енергію на механічну. При згорянні пального всередині двигуна нагрівається повітря. Як відомо, повітря при нагріванні розширюється і приводить деталі двигуна в дію. Отже, у машинах речовини, що згоряють, виділяють теплову енергію, яку двигуни перетворюють на механічну енергію, що забезпечує рух.

 

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.