Тема 3. Рукотворні системи
Рукотворні системи: машини та механізми. Їхня роль у житті людини
Машина — це обладнання, яке здійснює роботу з перетворення матеріалів, інформації або їх транспортування з використанням енергії.
Усі машини складаються з трьох основних частин: робочого тіла, двигуна та механізму. Отже, машина — це система, складові якої тісно взаємопов’язані. Наприклад, пральна машина, міксер, комп’ютер, автомобіль, м’ясорубка, телевізор.
Оскільки машини створює людини, їх можна назвати рукотворними системами.
У машинобудуванні використовують різні речовини та матеріали: залізо, мідь, алюміній та інші метали, пластмасу, скло, гуму.
Розвиток машинобудування вимагає нових матеріалів, які мають певні властивості. Більшість речовин, які використовуються для виготовлення деталей, — це сплави. Вони відрізняються від чистих металів міцністю, стійкістю до дії високих або низьких температур та хімічних речовин, менше піддаються руйнуванню (корозії).
Широко використовуються кристали — як природні, так і штучні. Наприклад, рубін необхідний для виготовлення лазера, алмаз використовується у свердлах, різцях. Для буріння свердловин використовують майже виключно алмазні свердла.
Полімерні матеріали — еластичні, пружні, стійкі до дії хімічних речовин, не проводять електричний струм.
Раніше машини тільки звільняли людину від важкої фізичної праці; сьогодні їх використання охоплює майже всі сфери життя людей: транспорт, будівництво, медицина, сільське господарство, побут, виробничі підприємства, зв’язок, космічні дослідження та інше.
Сучасні машини — це величезне досягнення людини, що стало можливим завдяки її невтомним дослідницьким пошукам і праці.