Зелена архітектура. Значення штучних екосистем у житті людини
У житті сучасного міста зелене будівництво має дуже велике значення, тому що рослинні угруповання є одними з головних його компонентів і єдиними представниками природного середовища. Зелені насадження потрібні передусім як засіб для створення найбільш сприятливих умов життя людини в містах, забруднених промисловими підприємствами. Сади, парки та сквери — це витвори природи та мистецтва, більшість із яких покликана внести відчуття спокою в бурхливе та гомінке життя сучасного міста.
Створити рослинний комплекс в місті — значить забудувати частину його території: площі, вулиці, проспекту. Тому процес створення рослинних насаджень у місті і називається зеленим будівництвом. Це завдання покладене на працівників зелених господарств міст.
Завдання зеленого будівництва полягає в тому, щоб показати красу рослин, знайти для них відповідне місце серед будівель, створюючи найкраще поєднання з архітектурними спорудами, розташовуючи їх у найбільш вигідних умовах життя.
Також важливим є урахування «професій» рослин в умовах міста. Те, що рослини поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень, відомо всім. Але це не єдине їхнє призначення. Такі рослини, як, наприклад, в’язи, бузок краще від інших рослин затримують пил. Хвойні рослини виділяють у повітря речовини, які знищують хвороботворні бактерії. А черемха виділяє речовини, що відлякують мух та комарів. Краще пристосовані до задимленого міського повітря тополі, клени, липи, дуби та деякі інші рослини. Крім того, рослинні насадження зволожують повітря, зменшують шум від машин та механізмів.
Декоративне листя, гарні квіти та приємний аромат дають естетичну насолоду. Здавна відомо про позитивний, цілющий вплив на людину звуків природи: спів птахів у парках та лісопарках, заспокійливе дзюрчання струмків, лагідний шелест листя.
Значення штучних екосистем
1. Вирощування продуктів харчування й сировини для харчової та легкої промисловості.
2. Зволоження повітря.
3. Закріплення берегів річок.
4. Очищення повітря.
5. Науково-дослідницька робота з рослинами і тваринами.
6. Відпочинок та естетичне задоволення.
Отже, рослини — це постійні супутники людини, джерело її сил і здоров’я. Зелені насадження очищують повітря, знижують рівень шуму, пахощі та барви квітів знімають нервове напруження. Також вони забезпечують сировиною харчову й легку промисловість. Щоб підтримувати життєдіяльність штучних екосистем, необхідно постійно дбайливо піклуватися про них.