Школяр України



Різноманітність ґрунтів. Родючість ґрунтів та способи її підвищення. Поняття про добрива

Назва ґрунту часто відповідає його забарвленню. Наприклад, чорноземи мають майже чорне забарвлення. Чорноземи сформувалися в степах, де багато трав’янистих рослин. Надземні частини цих рослин відмирають щорічно, а їхні рештки перетворюють на гумус комахи, черви та ґрунтові бактерії. Цей ґрунт містить найбільшу кількість гумусу і утворює шар товщиною до 150 см. Сірі лісові ґрунти сформувалися там, де раніше були ліси. Вони містять меншу кількість перегною, тому мають світліше забарвлення. Їхній родючий шар сягає 100 см.

Найбільшим багатством України є чорноземи. Саме ці ґрунти забезпечують високі врожаї сільськогосподарських культур, найважливішими з яких є зернові: пшениця, жито та інші.

Чорноземи та сірі лісові ґрунти складаються з невеличких грудочок, тому добре пропускають воду та повітря, створюючи сприятливі умови для розвитку рослин. Саме ці типи ґрунтів є найпоширенішими в Україні.

Для того, щоб родючість ґрунтів не зменшувалася, необхідно вносити ті речовини, які були вилучені рослинами. З цією метою в ґрунт додають добрива.

Родючість ґрунту — це його здатність забезпечувати рослини поживними речовинами.

Добрива — це речовини, які спеціально додають у ґрунт для підвищення його родючості. Добрива поділяються на органічні та мінеральні.

До органічних добрив належать гній, пташиний послід, торф. У ґрунті під впливом бактерій вони перетворюються на гумус. Органічні добрива покращують структуру ґрунту, сприяють накопиченню в ньому гумусу, води, повітря. Вплив на ґрунт здійснюють періодично протягом кількох років (немає необхідності вносити добрива щорічно).

Мінеральні добрива виготовляють із природних мінералів на спеціальних підприємствах. Основними мінеральними добривами є азотні, калійні та фосфорні. Їх назва відповідає назві хімічного елемента, яким забезпечується рослина. Мінеральні добрива додають у ґрунт у різні пори року: азотні та калійні розчиняються швидко, тому їх вносять навесні, фосфорні розчиняються повільніше — їх вносять восени. Важливо дотримуватися норми внесення певних добрив. Надмірна їхня кількість накопичується в рослинах, а це становить загрозу здоров’ю людини.

Чергування посівів різних рослин на одній ділянці називають сівозмінами. Такий захід також дає можливість надовго зберегти родючість ґрунту.

 

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.