Школяр України



Екосистеми нашої місцевості: степ, прісна водойма. Використання екосистем людиною. Охорона екосистем

Степ — це рівнинна територія, вкрита трав’янистими рослинами. Зрідка зустрічаються поодинокі дерева. Літо в степу посушливе. Найсприятливішою порою року для рослин степу є весна, коли в ґрунті достатньо вологи. Саме в цей час цвіте більшість квіткових рослин: дзвоники, шавлія, маки. До посушливих умов літа добре пристосовані посухостійкі багаторічні трави: житняк, тонконіг, полин, ковила, перекотиполе.

Велика кількість трав’янистих рослин дає можливість прохарчуватися гризунам. У степу можна зустріти ховрахів, польових мишей, сліпаків, бабаків. Також багато в степу птахів: жайворонки, перепілки, соколи. Живуть у степу хижаки, наприклад, лисиця-корсак. Селиться вона в норах і полює на гризунів та птахів. Більшість із них у спеку переховується в норах або в інших схованках, а на пошуки їжі вирушає вночі.

Не менш складною та багатогранною екосистемою нашої місцевості є озеро. Важливим чинником для мешканців екосистеми озера є світло. Уздовж берега ростуть очерети, рогіз. У них добре розвинене коріння, міцні стебла та листя, у якому запасається повітря. Серед їхніх заростей ховаються та знаходять їжу жаби, бабки, черви та інші тварини. Далі від берега ростуть жовті глечики та біле латаття. На різній глибині в озері багато водоростей. Вони мають важливе значення: утворюють органічні речовини (їжа для тварин), поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень, тобто забезпечують дихання живих істот.

Різноманітний тваринний світ озера. У товщі водойми багато одноклітинних тварин, якими живляться дрібні рачки (дафнії та циклопи). Спільна назва цих мешканців — планктон. Планктон слугує їжею для риб. На дні живуть молюски (жабурниці, беззубки). Вони пропускають воду через себе, очищуючи її. Також багато різних комах живуть на поверхні озера або по його берегах.

Серед риб озера є травоїдні (карасі, лящі, краснопірки) та хижі (окуні, щуки). Обтічна форма та луска, що вкриває тіло риб, дозволяють їм швидко рухатись у воді. Смугасте забарвлення в хижих риб допомагає їм маскуватися серед водяних рослин.

Будь-яка екосистема здатна до саморегулювання, завдяки зв’язкам між організмами, що в ній співіснують. Але природних екосистем залишається все менше, тому що людина своєю діяльністю змінює їх.

Кожне угруповання організмів формувалося протягом тисячоліть. Організми, що входили до його складу, створювали один одному необхідні умови існування. Тому кожна система живе як єдиний організм. Погано, коли людина втручається в таке угруповання і порушує сталі зв’язки. Це може призвести до загибелі екосистем. Людина повинна враховувати це у своїй практичній діяльності.

Для збереження природних екосистем створюють охоронні території — заповідники, заказники, національні парки тощо. Наприклад, далеко за межами України відомий заповідник «Асканія-Нова».

Рідкісні та зникаючі види тварин і рослин заносять до Червоної книги України. Наприклад, до неї внесені горицвіт весняний, латаття біле, калюжниця європейська, метелик махаон, тритон грибінчатий.

Охорона природи — справа кожної людини. Ваша шаноблива поведінка в природному середовищі і дбайливе ставлення до нього — теж внесок у спільну справу.

em

 

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.