Школяр УкраїниЖивлення та його типи

Живленням називається процес надходження в організм, перетворення та засвоєння ним поживних речовин.

Завдяки живленню організми отримують різноманітні хімічні сполуки, які забезпечують ріст, розвиток та інші процеси життєдіяльності. До поживних речовин належать органічні та неорганічні сполуки.

Рослини, як і всі живі організми, живляться. При цьому головна особливість рослин — це здатність утворювати органічні сполуки з неорганічних під дією сонячного проміння. Цей процес називається фотосинтезом. Необхідну для фотосинтезу воду з розчиненими в ній мінеральними речовинами рослини поглинають із ґрунту через коріння, а вуглекислий газ надходить в листя через отвори-продихи з повітря. Процес фотосинтезу відбувається в листі, що містить хлорофіл, який і надає йому зеленого забарвлення. Для здійснення фотосинтезу необхідна енергія сонячного світла. Енергію сонячного світла рослини перетворюють на хімічну енергію, утворюючи складні органічні речовини, наприклад, глюкозу, крохмаль.

Властивий рослинам тип живлення називається автотрофним.

Тваринам для живлення потрібна їжа рослинного або тваринного походження, що містить готові органічні сполуки. Одні тварини (наприклад, олень, заєць, вівця) вживають у їжу тільки рослини. Їх називають рослиноїдними тваринами. Інші — лев, вовк, лисиця тощо — живляться тільки іншими тваринами. Таких тварин називають хижаками, або м’ясоїдними. Деякі тварини (наприклад, ворони, чайки, ведмеді) — всеїдні: вони вживають і рослинну, і тваринну їжу.

Властивий тваринним організмам тип живлення називається гетеротрофним.

Отже, живлення рослин і тварин відрізняється. Важливу роль у природі відіграють органічні речовини, створені рослинами в процесі фотосинтезу, бо від них залежить життя тварин.

 

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.