Школяр УкраїниШкола покликана сіяти "розумне, добре і вічне", але разом із знаннями сучасна система навчання вручає дітям і абсолютно непотрібну та важку ношу, яку вони змушені нести по життю. Саме зі школи тягнуться ті комплекси неповноцінності, від яких людина страждає, і які не дають йому просуватися по службовій драбині, стати успішним у професії та в особистому житті. Що це за комплекси і чому вони виникають - давайте розберемося.Комплекс пасивного спостерігача

Багато хто з вас, ймовірно, чули від вчителів зауваження на адресу своєї дитини. "Петя розумний і здібний хлопчик, але на уроках начебто відсутня, погано працює, неуважний". Мама намагається впливати на дитя, розмовляє з ним, переконує в тому, що треба вчитися і слухати вчителя, навіть звинувачує його в ліні. Але не лінь винна, а те, що психологи називають комплексом пасивного спостерігача.

Чому з'являється цей комплекс? Давайте розберемося. Більшість батьків намагаються розвивати свою дитину, купують йому енциклопедії, водять по музеях і театрах, відвідують разом з ним лекції та концерти, займаються активною підготовкою до школи. Вони хочуть, щоб їх чадо прийшло в школу підготовленим і багато знають. У підсумку так і відбувається. Першокласник приходить у клас і очікує, що йому буде ще цікавіше, що кожен день буде приносити ще більше відкриттів, а виходить все навпаки. Ось починається урок письма. Вчителька пояснює дітям букви і слова, тому що вона зобов'язана починати з Абетки, навіть якщо половина класу вже давно вміє писати. Цікаво це Петі? Звичайно, ні! І він дивиться у вікно, по сторонам, намагається поговорити з сусідом по парті, крутиться.

Наступний урок "Навколишній світ" вселяє хлопчикові надію. Але й там Марія Іванівна пояснює давно відомі істини: чим відрізняються хвойні дерева від листяних. Петя із задоволенням сідає робити домашні завдання, але розфарбовувати листочки різним кольором йому теж нецікаво, адже в художній студії він вже малює з натури цілі пейзажі. А все, що дає вчитель, набагато швидше і в більш цікавій формі можна дізнатися з журналів, телевізора або у батьків. Ось і отримує дитина комплекс пасивного спостерігача, він вже впевнений, що на уроках йому буде нецікаво.

Це доля не тільки добре підготовлених першокласників і здібних дітей. Сама шкільна програма розрахована не на творчий процес пізнання, а на пасивне запам'ятовування. Якщо вчитель не проявляє ініціативи і не намагається піднести матеріал цікаво, тобто розворушити учнів, змусити їх думати, то від комплексу пасивного спостерігача не застрахований ніхто. Тому ми спостерігаємо в більшості шкіл таку картину: хлопці з нетерпінням чекають зміни, наспіх кидаючи в портфель книжки і зошити, з гучним гомоном вибігають з класу. Це не проста втома, а втома через відсутність інтересу до занять. Щоб його розбудити, потрібно шукати іншу школу, де вітається неординарність та творчий підхід. А це дуже важко зробити.

Комплекс пасивного спостерігача небезпечний тим, що дитина звикає до такої життєвої позиції. Він і в інституті буде також пасивно присутнім на лекціях. А потім - на робочому місці. Його головним завданням стає відбути навчальну або трудову "повинність".

Комплекс невдахи

Це інша проблема, яка теж починається зі шкільної лави. В основному вона стосується дітей, важко звикнути до нового колективу, як правило, тих, хто не ходив в дитячий садок і не мав можливості вільно спілкуватися з дітьми у дворі, тобто надто опікуваних дітей. Їм важко вписатися в рамки нової для них шкільного життя зі своїми правилами і законами. Тому вони дуже насторожено сприймають все, що відбувається в школі. У той час як інші діти вже жваво спілкуються між собою, тягнуть руки на уроках і не бояться ставити вчительці питання, нетовариський дитина ще тільки придивляється, він несміливо відповідає на уроках, боїться висловлювати свої думки, сумнівається у власних відповідях і все більше мовчить. Він розуміє, що виділяється з колективу, але чим далі, ніж важче йому стати товариською і "своїм" у класі. Дитина відчуває себе не таким, як усі, від цього ще більше соромиться, а якщо не знаходить контакту з учителями, то і зовсім ризикує опинитися на останніх ролях. Тому в його свідомості з'являються установки: "Я гірше всіх", "Я нічого не вмію, не можу", "У мене нічого ніколи не вийде".

Дитина замикається в собі, шукає самотності, а насправді мріє потоваришувати з хлопцями і так само, як вони, весело бігати на перервах. Але у нього з'являється відчуття, що з ним ніхто не хоче дружити, тому він взагалі не виходить на перерви, а робить вигляд, що не доробив завдання, збирає портфель, а сам думає: "Швидше б продзвенів дзвінок на урок". Його власна парта під час уроку стає для нього самим безпечним куточком. Так проявляється синдром невдахи, який, якщо дитині вчасно не допомогти, закріпиться на все життя.

Комплекси "двієчника" і "відмінника"

У школі головним мірилом людських достоїнств є, як відомо, оцінки. У деяких навчальних закладах цей критерій набуває категоричний характер: якщо ти відмінник - то хороший, а отримуєш трійки і двійки - значить, поганий. Оскільки в початковій школі учитель робить на дітей колосальне, майже гіпнотичний вплив, то й оцінки, як основний показник чесноти, роблять учнів в очах решти хлопців "поганими" або "хорошими".

Ярлики, повішені в школі, переслідують людину все життя, роблячи його нестерпним. Причому, "відмінник" деколи розплачується за свої шкільні успіхи більш високою ціною, ніж "двієчник". "Двієчник" розуміє, що йому марно намагатися, все одно вище цього рівня йому не піднятися, і продовжує жити за інерцією без особливої ​​напруги. "Відмінник" ж звик завжди бути на високому рівні, з усіх сил тримати цю планку. З самого дитинства його позбавили права хоч в чомусь бути гірше інших, але громадська оцінка далека від оцінок вчителів, і коли такий "відмінник" виросте, він неодмінно зіткнеться з ситуацією де не він, а інший стає кращим. Для "відмінника" це буде важким стресом. Прагнучи не за знаннями, а за тим, щоб стати кращим, він буде надривати останні сили, але все одно йому буде важко втриматися на цьому рівні, адже велике життя - це не клас.

"Двієчники" і "відмінники" - заручники шкільних оцінок, які все життя будуть залежати від чужої думки. А ось "трієчники" вільні від цієї залежності, тому вони як раз позбавлені всяких комплексів. Вони самі визначають свої інтереси, на них ніщо не тисне. Саме "трієчники" дуже часто домагаються великих результатів в житті.

Звичайно, не варто пускати навчання дитини на самоплив і закривати очі на його успіхи. Суть в тому, щоб оцінки не стали головним критерієм доброго ставлення до своєї дитини.

Комплекс неприпустимість власної помилки

Отримуючи гарну оцінку, дитина чує похвалу від вчителя і від мами, а якщо принесе трійку або двійку, то пощади не жди - ні від батьків, ні від вчителів. Тому школяр з трепетом чекає вироку, коли вчитель читає оцінки за контрольну роботу, або зі страхом заглядає в зошит, боячись, що допустив помилки, за які йому поставлять "три". Так він починає боятися не тільки поганих оцінок, але і власних помилок. А щоб їх уникнути, вибирає найлегші шляхи. На контрольній роботі є додаткове завдання на кмітливість - його краще не робити, щоб не ризикувати оцінкою. На будинок задана важке завдання - краще подивитися у "відмінника", ніж самому намагатися, вже він-то напевно без помилок вирішить. Так дитина звикає уникати нових шляхів, не довіряти власним думкам, йти від труднощів.

Саме так в школі дитина набуває комплекс неприпустимість власної помилки, який буде. Заважати йому все життя. Людина з таким комплексом боїться зробити невірний крок, показати свої знання, "висунутися", залишаючись на найнижчій планці своїх можливостей.

Комплекс "білої ворони"

Цей комплекс з'являється у підлітків в 12-16 років. У цьому віці їм властива залежність від колективу. Вони обов'язково повинні бути "як всі", щоб не виділятися з загальної маси одягом, іграми і т.д. Якщо у більшості хлопців у класі є круті мобільники, то ваш син буде дуже страждати через те, що у його телефону не та марка. Підлітки дуже трепетно ​​ставляться до своєї особистості. Їм здається, що їх недооцінюють, до них чіпляються, тому кожне зауваження або несправедлива з їх точки зору оцінка викликає у них бурю протесту. Підлітки підозрюють, що світ недосконалий і весь час хочуть переконатися в цьому, бачачи несправедливість у всьому, а оточуючим людям приписують неіснуючу увагу до своєї персони.

Залежність від думки однолітків - дуже небезпечна особливість підліткового віку. Адже далеко не всі діти мають гарні людськими якостями. Тому все залежить від того колективу, в якому опинився підліток. Якщо в класі, де вчиться ваша дитина, діти мають можливість на кожні канікули літати за кордон, до школи їх підвозять на "Мерседесі", а комп'ютер вдома - останньої моделі, в той час як ви не можете забезпечити свою дитину цим "джентльменським набором" , то він буде себе вважати "білою вороною". Питання "чому я не такий, як усі" стане для нього джерелом формування комплексів неповноцінності. В результаті він буде боятися з'являтися в своєму колективі в "не такий" одязі, "не з таким" мобільником. Стрес, який підліток отримає в результаті свого невідповідності прийнятим в його оточенні нормам, буде проявлятися в різній формі - від замкненості до агресії.

Найкращий вихід - створити підлітку атмосферу, в якій би він почував себе адекватно. Спробуйте змінити школу, порадьте дитині записатися в спортивну або іншу секцію, де не віддається перевагу одягу і аксесуарам, а цінуються ті якості, які є у вашого сина або дочки, наприклад, спритність, сміливість, вміння малювати, в'язати, знання літератури, історії, інформатики і т.д.

Отже, комплекси, які діти виносять зі школи, нерідко залишаються з ними на все життя. І з цим дуже важко боротися, адже змінити коло спілкування ми часто не в змозі - шкільна система навчання майже скрізь однакова. Але зневірятися не варто, адже і від батьків багато залежить. Якщо ви бачите, як страждає ваша дитина в школі, переведіть його в іншу, але будьте більш трепетні у виборі навчального закладу та вчительки, якщо син чи донька навчаються в початкових класах.

Не завжди потрібні такі кардинальні заходи, адже проблема може бути в самій дитині, в його неординарності. Тоді можливо домашнє навчання або навчання екстерном. У деяких містах навіть є спеціальні школи-екстернати. Перш ніж зупинити вибір на системі навчання, вам потрібно правильно зрозуміти свою дитину: що стало джерелом нервової напруги.

Є і ще один спосіб позбавлення від комплексів, які підстерігають дитя в школі. Потрібно просто "розбавити" його шкільне суспільство заняттями в інших секціях та гуртках. Потрапляючи в різні колективи, дитина буде відчувати себе потрібним і цікавим людям. Відчуваючи інтерес дитини до занять, інші педагоги і тренери напевно побачать в ньому те добре, що не розглянули вчителя, і це знову підніме його самооцінку. Комфортною атмосферою творчості та спорту буде нейтралізовано негативний вплив школи, і комплекси не зможуть укоренитися в душі дитини.

 

 


Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.