Насичені одноосновні карбонові кислоти. Функціональна карбоксильна група. Оцтова кислота як представник карбонових кислот. Склад молекули, фізичні властивості
Карбоновими кислотами називаються органічні речовини, молекули яких містять одну або кілька карбоксильних груп , сполучених з вуглеводневим радикалом.
Ми розглянемо карбонові кислоти, у молекулах яких міститься одна карбоксильна група і насичений вуглеводневий радикал. Такі кислоти називаються насиченими одноосновними. Загальна формула сполук цього ряду CnH2n+1COOH або R–COOH.
Найпростіша з карбонових кислот мурина. Її формула .
Далі в гомологічному ряду йде оцтова кислота .
Для найпоширеніших карбонових кислот часто використовують такі історичні назви як мурина, масляна, валеріанова тощо. Ці назви пов’язані переважно з тими джерелами, з яких була виділена та чи інша кислота: мурина – з мурок, оцтова – з оцту, масляна – з масла. За систематичною номенклатурою, назву кислот утворюють із назв відповідних насичених вуглеводнів, додаючи до них суфікс і закінчення -ова і слово кислота.
Оцтова (або етанова) кислота – це безбарвна рідина, летка, має різкий специфічний запах, змішується з водою в будь-яких пропорціях, розчин кислий на смак. При температурі, нижчій за +17 °С, вона твердіє у вигляді кристалів, схожих на лід, через що дістала назву льодяної оцтової кислоти.