Жири як естери. Гідроліз жирів
Живі організми потребують енергію для свого існування, росту і відтворення. Важливими сполуками, у формі яких організм зберігає основні енергетичні запаси, є жири.
Жири – це естери трьохатомного спирту гліцерину та вищих карбонових кислот. Загальна назва таких сполук — тригліцериди.
Склад і будову жирів можна зобразити загальною формулою естеру, в якому залишки карбонових кислот позначені радикалами R1, R2, R3:
CH2–O–CO–R1
|
CH–O–CO–R2
|
CH2–O–CO–R3.
Найчастіше до складу молекул жирів входять радикали таких вищих карбонових кислот: пальмітинової C15H31COOH, стеринової C17H35COOH, олеїнової C17H33COOH.
Усі жири легші за воду і в ній нерозчинні. Вони добре розчиняються в органічних розчинниках. Жири можуть бути твердими і рідкими. Тваринні жири (яловичий, баранячий) – тверді і містять в основному залишки насичених кислот. Рослинні жири – олії – рідкі і містять переважно залишки ненасичених кислот.
Найважливішою властивістю жирів, як і всіх естерів, є їх гідроліз, в результаті якого вони розщеплюються на гліцерин і відповідні карбонові кислоти:
CH2–O–CO–R HOH CH2–OH
| |
CH–O–CO–R + HOH CH–OH + 3RCOOH
| |
CH2–O–CO–R HOH CH2–OH
Цей процес відбувається в організмі: жири, що входять до складу їжі, під впливом ферментів підшлункового і кишкового соку піддаються гідролізу. Продукти гідролізу – гліцерин і карбонові кислоти всмоктуються в кишечнику і знову утворюють жир, необхідний організму.
Якщо проводити гідроліз жиру за наявності лугу, то утворюється мило. Ця реакція називається омиленням жирів.