Школяр УкраїниЖири як естери. Гідроліз жирів

Живі організми потребують енергію для свого існування, росту і відтворення. Важливими сполуками, у формі яких організм зберігає основні енергетичні запаси, є жири.

Жири – це естери трьохатомного спирту гліцерину та вищих карбонових кислот. Загальна назва таких сполук — тригліцериди.

Склад і будову жирів можна зобразити загальною формулою естеру, в якому залишки карбонових кислот позначені радикалами R1, R2, R3:

CH2–O–CO–R1

|

CH–O–CO–R2

|

CH2OCOR3.

Найчастіше до складу молекул жирів входять радикали таких вищих карбонових кислот: пальмітинової C15H31COOH, стеринової C17H35COOH, олеїнової C17H33COOH.

Усі жири легші за воду і в ній нерозчинні. Вони добре розчиняються в органічних розчинниках. Жири можуть бути твердими і рідкими. Тваринні жири (яловичий, баранячий) – тверді і містять в основному залишки насичених кислот. Рослинні жири – олії – рідкі і містять переважно залишки ненасичених кислот.

Найважливішою властивістю жирів, як і всіх естерів, є їх гідроліз, в результаті якого вони розщеплюються на гліцерин і відповідні карбонові кислоти:

CH2–O–CO–R HOH            CH2–OH

|                                                             |

CH–O–CO–R + HOH            Жири як естери. Гідроліз жирів CH–OH          + 3RCOOH

|                                                             |

CH2–O–CO–R HOH                       CH2–OH

Цей процес відбувається в організмі: жири, що входять до складу їжі, під впливом ферментів підшлункового і кишкового соку піддаються гідролізу. Продукти гідролізу – гліцерин і карбонові кислоти всмоктуються в кишечнику і знову утворюють жир, необхідний організму.

Якщо проводити гідроліз жиру за наявності лугу, то утворюється мило. Ця реакція називається омиленням жирів.

 


Хімія 11 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.