Школяр України



Скандинавія

Значні території на півночі Європи займали племена норманів («північних людей»). У Західній Європі їх також називали вікінгами, на Русі — варягами. Нормани жили окремими невеликими поселеннями, займалися переважно мисливством, рибальством і скотарством. Серед народів тогочасної Європи вони були найкращими мореплавцями. Жодне морське судно тих часів не могло зрівнятися з кораблями норманів. Саме на своїх кораблях вони здійснювали військові походи, щоб забезпечити себе достатньою кількістю харчів та підкорити сусідні племена.

У Х–ХІ ст. норманські племена утворили Датське, Шведське і Норвезьке королівства. Так, Датське королівство виникло в Х ст. внаслідок підкорення норманської знаті датським королем Гаральдом Синьозубим. Норвезьке королівство утворилося в ХІ ст. внаслідок посилення королівської влади і запровадження в країні християнства. Шведське королівство виникло в ХІ ст. як результат об’єднання двох держав, які доти існували окремо й незалежно на півночі та на півдні країни.

У народів Північної Європи склалася єдина писемність, єдиний алфавіт — руни. Руни викарбовували на дереві, камені чи металі. Згідно зі скандинавськими віруваннями, руни винайшов Одін — вождь небесного воїнства, бог мудрості, поетичного натхнення, війни, військового успіху.

Загалом пантеон божеств і міфологія в середньовічній Скандинавії були надзвичайно розвинені. Крім Одіна, верховними божествами були:

-Тор — бог блискавки й грому, який уособлював фізичну силу й оберігав норманів від чвар, хвороб, різних небезпек;

- Локі — лихий бог, який часто перевтілювався в людей і тварин і чинив різноманітні капості богам, героям та простим смертним;

- валькірії — дочки Одіна, які забирали героїчно загиблих воїнів до Валгали — раю у скандинавській міфології.

Скандинави складали не лише міфи, але й саги — оповіді про королів та героїв. Найвідоміший персонаж цих оповідей — Сігурд.

Загалом скандинавський епос надзвичайно похмурий. У міфах, легендах, сагах ідеться насамперед про майбутній вирішальний бій між богами й чудовиськами, у якому загинуть і ті, й інші.

 

 

 

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.