Школяр УкраїниРозселення рослин у природі. Екологічні групи рослин

Фактори неживої природи мають величезне значення для рослин: світло, температура, забезпечення водою, ґрунт, газовий склад атмосфери. Усі вони діють одночасно і в сукупності.

Світло (світлова енергія у вигляді сонячних променів) необхідне для всіх живих істот та для зелених рослинце єдине джерело енергії, яка засвою­ється при фотосинтезі. Дуже важлива тривалість світлого дняфото-період. Фотоперіод кожної доби з року в рік залишається однаковимрослина реагує на нього зміною активності життєвих процесів, це явище називається фотоперіодизм. Воно дає змогу рослинам пристосуватися до змін умов кожної пори року. Потреба в освітленості у рослин різна. Світло-любні рослини оселяються на відкритих освітлених місцях (сосна звичайна, пирій, ковила, тюльпан). Тіньолюбні рослини зростають на затінених місцях (ялина європейська, плаун булавовидний, квасениця, копитняк). Тіньовитривалі рослини можуть переносити певний ступінь затінення, але здатні оселятися і на відкритих місцях (граб звичайний, липа, бузок).

Вода. Процеси життєдіяльності організмів не відбуваються при відсутності води: вона необхідна для здійснення фотосинтезу, транспорту різних сполук, бере участь у процесах обміну речовин, є складовою частиною будь-якої клітини. За потребою у воді рослини діляться на такі групи:

вищі водні рослинине можуть існувати поза водним середовищем (елодея, ряска, латаття);

вологолюбні рослиниростуть уздовж узбережжя водойм, частково занурені у воду (зозулин льон, очерет, росичка);

рослини, що потребують середню кількість вологице переважна кількість рослин помірної зони;

посухостійкі рослинивитримують значну нестачу вологи, це рослини посушливих місць (кактуси, молочаї, костриця, ковила, верблюжа колючка).

В Україні кількість опадів у різних зонах різко коливається: у Карпатах1600 мм, на Поліссідо 600 мм, а в південних степах250 мм опадів на рік.

Температура. Певні позитивні оптимальні температури необхідні рослинам для процесів життєдіяльності. Але надмірно високі та низькі температури можуть спричинити загибель рослини. Є види, які здатні ви-тримувати температури до -50°C (модрина даурська в Якутії) та +60…65°C (рослини тропіків).

 


Біологія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.