Рослинний покрив. Тваринний світ
Рослинний світ України налічує близько 30 тис. видів рослин, майже 500 з яких занесено до Червоної книги. Природна рослинність збереглася лише на 20% території (у лісах, заповідниках, на схилах ярів, луках). На інших 80% площі рослинність зазнала значних антропогенних змін (особливо в степовій зоні). Ліси займають 14,3% території України, і за цим показником Україна є однією з найлісистіших країн Європи. Але лісистість різних територій неоднакова. Так, вона знижується з заходу та півночі на схід і південь.
Рослинні угруповання України:
- ліси;
- степи;
- луки;
- болота.
Рослинне угруповання — сукупність усіх видів рослин, які пов'язані як між собою, так і з довкіллям.
Основні масиви лісів зосереджені на півночі України — у Поліссі, у Карпатах і Кримських горах. Лісами вкрито 14% (10 млн. га) території України.
У Карпатах вкрито лісами близько 40% території, у Кримських горах — 36%, на Поліссі — 26%. Дуже низька лісистість у степових областях — Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській (2–3,5%).
У лісах України росте 200 деревних і чагарникових порід, з них хвойні породи становлять 48%, твердолистяні — 42%, м'яколистяні —10%.
На півночі України на піщаних ґрунтах ростуть соснові ліси (бори), а на більш багатих на перегній землях — дубово-соснові ліси. Букові ліси займають нижній ярус Карпат і збереглися на Волині, Поділлі та в Придністров'ї (Буковина). Типовими деревними породами для України є дуб, граб, в'яз, берест, клен, осика, тополя, вільха, береза. У Карпатах поширені також ялина (смерека) та модрина. У Кримських горах ростуть місцеві види бука й сосни. На Південному березі Криму — кипариси, магнолії, ліванський кедр, інжир тощо.
Степова частина України майже вся розорана, тому первісна трав'яниста рослинність (ковила, типчак, тонконіг, стоколос, горицвіт та ін.) збереглася лише на схилах балок, у передгір'ях Криму та на невеликих ділянках заповідної цілини. На Донецькому кряжі свого часу переважали чагарникові степи.
На півночі та в середині лісостепової смуги великі площі займають луки, які й досі вражають розмаїттям квітучих трав (келерія, мітлиця, конюшина, жовтець, пахучий колосок тощо). У Карпатах поширені гірські луки.
На болотах, які займають близько 2% території України, склалася своєрідна рослинність (очерет, рогіз, осока, лепеха, тростяниця тощо). Трапляються чагарники з верби, а з дерев — чорна вільха.
Тваринний світ
Тваринному світу України властива значна різноманітність — понад 44800 видів тварин (з урахуванням акваторії морів), у тому числі 100 видів ссавців, понад 30 — птахів, близько 270 — риб, 20 — плазунів, 17 — земноводних, понад 26 тисяч — безхребетних.
Найбагатший тваринний світ в Україні нині у лісових масивах Полісся та Карпат. У лісових хащах водяться лось, козуля, дика свиня, благородний олень, білка, лісова куниця, лісова соня, бобер, чорний тхір, рись, лісовий кіт. Трапляються бурі ведмеді, зубри, вовки. У лісах також багато птахів (тетереви, глухарі, рябчики, деркачі, шпаки, синиці, дикі голуби, кулики), а також лісових мишей і кротів, поширені плазуни — вужі, гадюки, ящірки.
На узліссях та галявинах у глибині лісу часто оселяються лисиця, ласка, борсук, польова миша, їжак, заєць-русак, кріт; на ланах — ховрахи, хом'яки, великий тушканчик; у дуплах і печерах, на горищах — нічниці, кажани.
У південній, степовій, частині України переважають невеликі, часто землерийні тварини — полівки, сірий ховрах, степовий тхір, дикий кролик, сірий хом'ячок тощо. У південно-східній частині країни з'являються лисиця-корсак, вухастий їжак, тхір-перев'язка, бабак, а серед птахів зустрічаються перепілка, жайворонок, сіра куріпка, зрідка — стрепет і дрохва.
Доволі своєрідний тваринний світ Азово-Чорноморського узбережжя. Поширеними є чайки, чаплі, норці, хитавиці, сріблясті мартини, сірі гусаки, пелікани, лебеді-шипуни, а на заповідних ділянках зустрічаються акліматизовані звичайні й плямисті олені, фазани, ондатри тощо.
В Україні багато видів степових тварин стали рідкісними, а деякі зникли або перебувають на межі зникнення (наприклад, степовий орел, стрепет, дрохва, степовий журавель).
Нині виникла нагальна потреба в охороні й збереженні багатьох видів тварин, що зникають з території країни, шляхом створення заказників, заповідників, національних парків.
Постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 р. затверджено Положення про Червону книгу України. До неї заносяться види тварин і рослин, які перебувають під загрозою зникнення, а також заходи щодо їх збереження та науково обґрунтованого відтворення.
Акліматизація — здатність тварин пристосовуватись до нових умов існування.
Реакліматизація — відтворення на конкретній території певних видів місцевих тварин, які зникають або вже зникли.