Школяр УкраїниЗначення хімії у повсякденному житті

У побуті ми практично щоденно зустрічаємося з продуктами хімічної промисловості. Нині побутова хімія – це самостійна галузь промисловості. Щороку у світі виробляється майже 30 млн. тон товарів побутової хімії. Це мийні, дезінфікуючі засоби, засоби догляду за меблями й підлогою, для боротьби з комахами і захисту рослин, засоби для вибілювання, підкрохмалювання, різноманітні фарби, клеї, автокосметика тощо.

У побуті широкого застосування набули мийні засоби. Вони належать до поверхнево-активних речовин і з успіхом видаляють забруднення з поверхні тканин. Залежно від призначення до складу синтетичних мийних засобів входять різні лужні добавки: силікат натрію, фосфати натрію, сода, які полегшують прання бавовняних і льняних тканин, капрону. Але ці пральні порошки не можна застосовувати для прання виробів із вовни і лавсану, оскільки вони поступово руйнуються під впливом лужного середовища. Для таких виробів застосовують мийні засоби, які створюють у воді нейтральну реакцію.

Деякі синтетичні мийні засоби містять відбілювачі, що руйнують стійкі забруднення, через які тканина набуває сірого або жовтого кольору. Відбілювачем може бути перборат натрію NaBO3 · 4H2O пероксид натрію Na2O2 і пероксид гідрогену H2O2.

Для чищення посуду, раковин у мийні засоби часто вводять тверді інертні речовини – абразиви, які полегшують механічне руйнування твердих забруднень.

Випускається широкий асортимент засобів особистої гігієни і парфумерно-косметичних препаратів, засобів боротьби з комахами, плямовивідні засоби і багато іншого.

 


Хімія 11 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.