Школяр УкраїниРізноманітність голонасінних рослин

За зовнішнім виглядом голонасінні дуже різноманітні: деякі субтропічні та тропічні види (саговники) нагадують пальми, інші мають дволопатеві пластинчасті листки (гінкго дволопатевий), або мають два довгих листки, що стеляться по піску (вельвічія), та все ж більшість дещо нагадує всім відому сосну.

Сосна звичайнаодин з видів роду сосна, має дві хвоїнки у пучку, світлолюбна, невибаглива до ґрунтів, є основним джерелом деревини у нашій країні. Повсюдне зростання цього виду забезпечене добре розвиненою кореневою системою. В Україні в Карпатах росте сосна гірська, створюючи подекуди непрохідні зарості; у Кримусосна кримська.

Рід ялинастрункі, тіньовитривалі дерева (до 60–90 м заввишки) з гарною конусоподібною кроною. Короткі гілки ялини розміщені на пагонах поодиноко. Рослина вимоглива до родючості ґрунту і вологи. Природні ліси з ялиною європейською в Україні поширені в Карпатах, де зростає і ялина гірська. Усього відомо 40–45 видів.

У Карпатах зростає ялиця біла (з роду ялиця)красиве струнке дерево з плоскими хвоїнками, шишки на гілках стоять, наче свічки.

Рід ялівецьнизькорослі сланкі кущі або невеликі деревця з лускоподібними або дуже колючими голчастими листками. Жіночі шишки соковиті (після запліднення луски шишки стають м’ясистими та зростаються). При дозріванні шишка чорніє і нагадує за розміром і формою ягоду смородини.

Рід модринастрункі дерева, хвоїнки м’які, зібрані в пучки по 30–40 у кожному. Листопадна рослина.

У лісах Каліфорнії зростає дерево-велетень серед голонасіннихсеквоя вічнозелена. Висота — до 120 м, діаметр стовбура — до 10 м. Це реліктова рослина.

Кедрисвященне дерево Лівану (його зображено на гербі) та Індії. Висота його сягає 50 м, діаметр стовбура 7 м. Існує 4 види кедра. В Україні кедрові дерева завезені і висаджені на узбережжі Південного берегу Криму.

 


Біологія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.