Школяр України



Рельєф та клімат Африки

В Африці переважають рівнини з висотами від 200 до 1 000 м. Низовин мало, і знаходяться вони по узбережжю океанів і морів. Найбільш підняті Східна і Південна Африка. Гори знаходяться на північному заході і півдні материка. В основі Африки залягає давня Африкано-Аравійська платформа. На північному заході і крайньому півдні вона обмежена складчастими зонами, що утворилися пізніше. На півночі знаходяться складчасті Атлаські гори. Смуга Великих Східно-Африканських розломів протягається на 6 000 км. На Східно-Африканському плоскогір'ї є багато діючих і згаслих вулканів, найбільшим серед яких є Кіліманджаро (5 895 м) — найвища вершина материка. Велика частина Ефіопського нагір'я вкрита застиглою лавою. Уздовж південного краю Африки простягнулись Капські, а на південному сході — Драконові гори.

Корисні копалини

Надра Африки багаті рудами різних металів завдяки давнім магматичним породам, що тут переважають. Світове значення мають родовища залізних, алюмінієвих, марганцевих руд на заході Африки, золота, уранових і мідних руд — на півдні. На півдні і заході є родовища алмазів. Нафту, природний газ, фосфорити видобувають у Північній і Західній Африці.

Загальні особливості клімату

Африка — найбільш жаркий материк на Землі. Температура в найхолодніші місяці не знижується до +10 °С. В екваторіальній області протягом усього року температура тримається близько 26 °С. Зміна температур за сезонами року спостерігається в тропічних та субтропічних поясах. Опади в Африці випадають дуже нерівномірно: у центральній частині — багато (1 000–2 000 мм), у північній і південній частинах — мало. У Сахарі випадає менше 50 мм на рік, дощі є рідкісним явищем. На схилах гір випадає велика кількість опадів. Над територією Африки формуються два типи повітряних мас: екваторіальні і тропічні. Біля північно-західних і південно-західних берегів Африки температури повітря знижуються під впливом холодних океанічних течій.

Кліматичні пояси

Крім екваторіального, всі кліматичні пояси в Африці повторюються двічі. Над прибережними територіями Гвінейської затоки і басейном річки Конго протягом усього року переважають екваторіальні повітряні маси і стоїть жарка волога погода. Річна кількість опадів — понад 2 000 мм на рік. Сезонні коливання середньомісячних температур і опадів незначні.

У субекваторіальних поясах північної і південної півкуль опадів менше, температури високі протягом усього року (+25…+28 °С), вже виражені вологий літній і сухий зимовий період. Улітку панують вологі екваторіальні, узимку — сухі тропічні повітряні маси.

У тропічних широтах весь рік переважають тропічні сухі повітряні маси і дмуть пасати. У північну частину Африки вони приносять сухе гаряче повітря. Це обумовлює формування тут найсухішої та найспекотнішої області — пустелі Сахари. Тут відзначена найвища температура повітря на Землі (+58 °С). Уночі поверхня швидко охолоджується. Коливання добових температур можуть досягати 40 °С.

У субтропічних поясах клімат перехідний між тропічним і помірним. Тут досить чітко виражені сезонні коливання температур. Середня річна температура становить +20 °С. На півночі і південному заході Африки літо сухе, зима волога. Такий клімат називається середземноморським. На південному сході клімат субтропічний вологий: протягом усього року йдуть дощі, більша їх частина випадає влітку, що пов’язано з дією літніх мусонів з Індійського океану.

 


Географія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.