Школяр УкраїниРельєф, корисні копалини та клімат Південної Америки

В основі материка лежить давня Південноамериканська платформа. Тут знаходяться рівнини, серед яких найбільша рівнина земної кулі — Амазонська низовина площею понад 5 млн. км 2. Північніше лежить Оринокська низовина, а на півдні — Ла-Платська. На сході материка переважає рівнинно-плоскогірний рельєф, на заході і півночі по узбережжю простягнулася гірська система — Анди. Її довжина близько 9 000 км. Найвищою вершиною Анд і всього материка є гора Аконкагуа (6 960 м). На північному сході і сході материка знаходяться плоскогір'я: Гвіанське та Бразильське.

З осадовими відкладами прогинів платформи пов’язані родовища кам'яного вугілля, нафти, природного газу. В Андах знаходяться найбагатші родовища мідних, олов'яних, свинцевих і цинкових руд, коштовного каміння; з діяльністю вулканів пов'язані родовища сірки і будівельних матеріалів. На Бразильському і Гвіанському плоскогір'ях добувають залізну, марганцеву руду, алюміній, уран, золото та ін.

Клімат

Клімат на більшій частині Південної Америки субекваторіальний і тропічний, з сухим і вологим сезонами, на Амазонській низовині — екваторіальний, постійно вологий, на півдні — субтропічний та помірний. На північній рівнинній частині материка протягом усього року переважають високі температури повітря (+20°...+28 °С) і висока вологість. Південніше в січні температури знижуються до +10 °С. У липні на Бразильському плоскогір'ї середньомісячні температури знижуються до +12°… +16 °С, а на високих плато Патагонії — до +1 °С і нижче. Вторгнення холодного повітря з півдня може викликати заморозки навіть на півдні Бразильського плоскогір'я. У Андах спостерігається зниження температури повітря з висотою. Найбільшу кількість опадів одержують навітряні схили Анд Колумбії і південні райони Чилі (5 000–10 000 мм/рік). У західній Амазонії на східних схилах Гвіанського і Бразильського плоскогір'їв випадає 2 000–3 000 мм, інші території на схід від Анд одержують 1 000–2 000 мм опадів на рік. На узбережжі Тихого океану від 5 до 27° пд. ш., на захід від Пампи, у Патагонії та на частині плоскогір'я Центральних Анд опадів випадає 150–200 мм на рік.

 


Географія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.