Школяр УкраїниПриродні зони Африки

В Африці природні зони витягнуті в основному з заходу на схід.

Вологі екваторіальні ліси

Екваторіальний пояс Африки покритий гілеями — вологими вічнозеленими лісами, які розвиваються в умовах вологого жаркого екваторіального клімату на червоно-жовтих фералітних ґрунтах. У гілеях Африки нараховується до 3000 видів одних тільки деревних рослин. Тут ростуть залізне дерево, сандалове дерево, червоне, чорне (ебенове) дерево, каучуконоси, олійна пальма, пальма ротанг, хлібне дерево, дерево какао, кавове, мускатне. Стовбури і крони дерев переплетені ліанами, орхідеями.

Тваринний світ вологих екваторіальних лісів багатий і різноманітний. Тільки тут живуть людиноподібні мавпи. У наземному ярусі живуть дрібні копитні, кістевухі свині, окапі, карликові бегемоти. З хижаків зустрічається леопард. У ґрунті і лісовій підстилці водяться змії, землерийки, ящірки, терміти. У лісах поширені комахи — комарі, мурахи й ін. Птахів у вологих лісах порівняно небагато.

Савани і рідколісся

Зона перемінно-вологих лісів змінюється саванами і рідколіссями. У саванах переважає трав'яний покрив, серед якого піднімаються самотні або невеликі групи невисоких дерев і чагарники жаркого поясу. У більш сухих місцях формуються червоно-бурі ґрунти опустелених саван, а ближче до вологих лісів — червоні фералітні ґрунти високотравних саван. У посушливий період трави вигоряють, багато дерев скидають листя. Як тільки приходять дощі — піднімаються трави, дерева вкриваються листям. Там, де довго йдуть дощі, ростуть густі і високі трави. З дерев у савані поширені баобаби, зонтичні акації, мімози і деякі види пальм. У найпосушливіших районах савани зустрічаються алое, молочай.

У саванах багато великих травоїдних тварин: різноманітні антилопи, зебри, жирафи, слони, буйволи, носороги, бегемоти. Серед хижаків поширені леви, гепарди, шакали, гієни. Гроза багатьох тварин і людини — крокодили. У саванах Африки багато птахів: нектарниця, африканський страус, птах-секретар, фламінго, ібіси, лелеки, марабу. Укуси мухи цеце смертельні для великої рогатої худоби і коней. У людей вона викликає сонну хворобу.

Пустелі і напівпустелі

В Африці савани і рідколісся переходять у тропічні напівпустелі і пустелі. У Сахарі величезні площі займають кам'янисті пустелі, з якими чергуються глинисті і піщані, де місцями нагромаджуються дюни і бархани. Рослинність Сахари надзвичайно вбога, а місцями її немає зовсім. У кам'янистій пустелі поширені лишайники, на засолених ґрунтах — солянки і полин. Біля великих джерел і в долинах річок, де ґрунтові води підходять близько до поверхні, розвивається багата рослинність (оазиси). Широко розповсюджена рослина оазисів — фінікова пальма. Тварини Сахари пристосовані до умов пустельного клімату. Ящірки, черепахи і змії можуть довго обходитися без води. Численні також різні жуки, саранові, скорпіони. По окраїнах пустелі зустрічаються гієни, леви.

У Південній Африці пустелі займають узбережжя Атлантичного океану (пустеля Наміб). На заході материка, в областях із середземноморським кліматом, знаходиться зона субтропічних жорстколистних вічнозелених лісів і чагарників. Спекотне сухе літо і порівняно тепла (+4…+10 °С) волога зима сприятливі для вічнозеленої рослинності, що зростає на коричневих ґрунтах. На рівнинах Північної Африки ця зона до сходу змінюється зоною субтропічних пустель і напівпустель.

Вплив людини на природу

Наслідком вирубок, випалювання, неправильного ведення господарства стало скорочення лісів, збідніння їхнього видового складу, збільшення площі саван та пустель. Для порятунку від зникнення багатьох видів рослин і тварин організовані заповідники і національні парки. Вони мають величезне значення як для вивчення, так і для охорони природи. Найвідомішим національним парком Африки є Серенгеті, де охороняються ландшафти трав'янистих саван з ділянками чагарників і окремих дерев, а по долинах річок — галерейні ліси. Тут живуть слони, леви, леопарди, гну, газелі Гранта і Томсона.

Стихійні явища та екологічні проблеми

Стихійні явища природи Африки - це посухи, напад саранчі, піщані бурі у пустелях (самуми). Основні екологічні проблеми Африки: збільшення території пустель, знищення вологих та перемінно-вологих лісів екваторіального поясу, скорочення кількості диких тварин.

 


Географія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.