Школяр УкраїниПрирода Антарктиди

В основі Антарктиди лежить Антарктична платформа. Середня висота поверхні льодовикового щита близько 2040 м. Саме тому її можна вважати найвищим материком Землі. 90 % обсягу всіх прісних поверхневих вод Землі зосереджена в льодовиковому покриві Антарктиди.

Під вагою льодовикового покриву ложе материка сильно прогнулося. Окремі западини лежать на 2,5 км нижче від рівня океану. Гірські ланцюги під льодовиковим панциром досягають висоти 3000–4000 м над рівнем океану. У Західній Антарктиді гірські породи виходять на поверхню. У північно-західній частині континенту знаходиться величезний півострів Антарктичний. Він служить природним вододілом між Тихим і Атлантичним океанами. Уздовж нього тягнеться архіпелаг Південних Шетландських островів. Гори, що простяглися в цій частині материка, через півострів Антарктичний, поділяють Антарктиду на Західну і Східну. Досягаючи максимальної потужності у Східній Антарктиді, льодовиковий щит обривається до моря уступом, утворюючи шельфові льодовики. Найбільшим у світі серед них є Льодовик Росса. На одному з островів моря Росса піднімається діючий вулкан Еребус. Рівень вивченості Антарктики ще не дозволяє дати чітко обґрунтовану оцінку її мінерально-сировинного потенціалу. З корисних копалин у Антарктиді є кам'яне вугілля, залізна руда, золото, алмази і кольорові метали, але вивчені вони ще не достатньо.

Клімат

Антарктида — найхолодніший материк Землі. Середня добова температура навіть улітку не піднімається вище –30 °С, а взимку вона буває нижче –70 °С. На станції „Восток” — „полюсі холоду” — зареєстрована найнижча температура на Землі (–89,2 °С).

Оскільки повітря сильно переохолоджене, тут виникають низхідні струми повітря. Унаслідок цього над Антарктидою простягається область високого атмосферного тиску — антициклон, оточений ланцюгом циклонів. У внутрішніх частинах Антарктиди вітри відносно слабкі.

Особливо сильні стокові вітри в Землі Аделі, яку називають Країною Бур, де швидкість вітру може досягати 320 м/с. Вітри здувають в океан величезну кількість снігу, тому взимку моря вкриваються суцільною кригою. Влітку межа суцільної криги відступає майже до самого берега. Материковий лід, що сповзає у воду, обламується й утворює величезні айсберги.

Опадів в Антарктиді випадає мало — 150–200 мм, переважно у твердому виді. Кількість опадів зменшується у напрямку до центру материка. Взимку у внутрішніх районах Антарктиди 4 місяці панує полярна ніч. Погода маловітряна, мороз може досягати –80 °С. Улітку протягом 4 місяців у внутрішніх районах триває полярний день. Погода маловітряна і малохмарна. Повітря прогрівається до –30 °С, а на узбережжі — до 0 °С.

Рослинний і тваринний світ

Антарктида — це зона антарктичної пустелі. Велика її частина позбавлена рослинного покриву і тваринного світу. Влітку біля берегів на підвищених місцях поверхня землі, що обдувається вітрами, встигає трохи прогрітися і звільнитися від снігу. Такі ділянки називають оазисами — це сухі і холодні кам'янисті пустелі. Тільки в прибережних районах материка і на островах ростуть мохи, лишайники і нижчі водорості.

Води Антарктики багаті на планктон, сукупність дрібних рослинних і тваринних організмів, та є джерелом харчування для китів, тюленів, риб і птахів. Життя всіх тварин Антарктики пов'язане з океаном. Тут водиться кілька видів китоподібних, серед них найбільші тварини нашої планети — сині кити, а також кашалоти, косатки. Широко розповсюджені ластоногі — декілька видів тюленів, серед них триметровий тюлень Уеделла, хижі морські леопарди, морські слони, тюлень-крабоїд. Тут живе понад 44 видів птахів. Серед них — гігантські альбатроси, сніжні буревісники, капські голуби, качурки, антарктичні пінгвіни. Гніздяться вони на прибережних скелях, утворюючи «пташині базари». У літні місяці на берегах Антарктиди гніздяться буревісники, чайки-поморники, баклани.

 


Географія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.