Школяр УкраїниПозначення натуральних чисел

Ми вже знаємо, що для запису натуральних чисел використовують цифри: одиницю; двійку; трійку; четвірку; п’ятірку; шістку; сімку; вісімку; девятку; нуль.

Значення цифри залежить від її місця в запису числа. Наприклад,

- якщо цифра «одиниця» стоїть на останньому місці в запису числа, вона означає «одну одиницю»;

- якщо цифра «одиниця» стоїть на передостанньому місці в запису числа, вона означає «один десяток»;

- якщо цифра «одиниця» стоїть на третьому місці з кінця запису числа, вона означає «одну сотню».

Одиниці, десятки, сотні це розряди. Одноцифрове число має тільки розряд одиниць, двоцифрове має розряд десятків і розряд одиниць, трицифрове число – має розряд сотень, розряд десятків і розряд одиниць.

Зверніть увагу! Цифра «нуль» у запису числа означає відсутність даного розряду. Десять одиниць – десяток; десять десятків – сотня, десять сотень – тисяча.

Для читання чисел, які містять у запису більше, ніж три цифри, їх уявно розбивають, починаючи справа, на групи по три цифри в кожній. Ці групи називаються класами. Три останні цифри в запису числа становлять клас одиниць. Йому передує клас тисяч, перед яким записують клас мільйонів. Перед ним записують клас мільярдів.

Зверніть увагу! Кожний клас містить три розряди.

Щоб прочитати число, його уявно розбивають, починаючи справа, на класи і називають зліва по черзі число одиниць кожного класу і додають назву класу. Наприклад, два мільйони триста сімдесят шість тисяч дев’ятсот сімнадцять.

Якщо всі три цифри якого-небудь класу нулі, такий клас не називають. Наприклад, один мільярд чотириста сім тисяч сто вісімдесят.

Запамятайте! Число, більше на одиницю за число 999, – це одна тисяча; Число, більше на одиницю за число 999 999, – це один мільйон; Число, більше на одиницю за число 999 999 999, – це один мільярд.

Історичні відомості. Наші назви чисел невипадкові. Наприклад:

«вісімнадцять» означає «вісім на десять» (дцать десять);

«вісімдесят» — вісім десятків; «вісімсот» — вісім сотень.

У сучасному світі, крім десяткової системи числення, використовуються й інші, наприклад, двійкова, в якій є лише дві цифри – нуль та одиниця.

 


Математика 5 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.