Ізомерія. Гомологія
Ізомери – це речовини, які мають однаковий якісний і кількісний склад молекул, але різну будову, і тому різні фізичні та хімічні властивості.
Розрізняють кілька видів ізомерії:
1) ізомерія Карбонового ланцюга. Наприклад, нормальний бутан CH3–CH2–CH2–CH3 має нерозгалужену будову молекули, а його ізомер 2-метилпропан
має розгалужену будову.
2) ізомерія кратного (подвійного чи потрійного) зв’язку. Наприклад, 1-бутен CH3=CH–CH2–CH3 і 2-бутен CH3–CH=CH–CH3;
3) ізомерія функціональної групи. Наприклад, 1-пропанол CH3–CH2–CH2–OH і 2-пропанол CH3–CH–CH3;
4) міжкласова ізомерія. Наприклад, однакову молекулярну формулу C2H6O мають і спирт етанол C2H5OH і диметиловий етер CH3–O–CH3.
Для алкенів характерною є ще просторова, або стереоізомерія. Стереоізомери мають однаковий порядок хімічних зв’язків, але різне розміщення атомів або груп атомів у просторі. При цьому утворюються цис-, транс-ізомери.
Цис-2-бутен транс-2-бутен
Гомологи – це сполуки, які подібні за будовою та хімічними властивостями, але відрізняються за складом молекул на одну або кілька груп CH2, яка називається гомологічною різницею.
Гомологи утворюють гомологічні ряди. Гомологічний ряд – це ряд сполук, подібних за своєю будовою та хімічними властивостями, які відрізняються одна від одної за складом молекул на одну або кілька гомологічних різниць CH2.
Ви вже знайомі з гомологічними рядами алканів, алкенів, алкінів, аренів.