Школяр України



Північний Льодовитий океан

Найменший океан на Землі (14,75 млн. км2) займає приполюсне положення, середня глибина 1 225 м, максимальна — 5 527 м; від Атлантичного океану відділений підводними порогами; з Тихим океаном він з’єднаний Беринговою протокою. Найбільшими островами є Гренландія (найбільший острів на Землі) та острів Врангеля.

Головна особливість рельєфу дна океану — великий шельф. Найбільшої ширини він досягає біля берегів Євразії. Ложе займає центральну частину океану. Продовженням Серединно-Атлантичного хребта у Північному Льодовитому океані є серединно-океанічний хребет Геккеля. Північніше простягається улоговина Амундсена, на якій знаходиться Північний Полюс.

Клімат і води

Клімат Північного Льодовитого океану — арктичний. Зима сувора, вітряна. У центральних районах температура повітря від –28 до –30 °С. Над океаном вітри дмуть зі швидкістю 8–10 м/с, під час шторму вони посилюються до 25 м/с. Літо холодне, і температура повітря від –10 до –12 °С.

Температура поверхневих вод близько 1 °С взимку і 0…+5 °С влітку. Солоність на поверхні океану знижена — близько 32 ‰, а в шельфових морях — 25–29 ‰. Узимку 9/10 площі Північного Льодовитого океану вкрито дрейфуючим і нерухомим льодом. У морях Баффіна і Гренландському — звичайні айсберги.

Бідний органічний світ Північного Льодовитого океану обумовлений суворими кліматичними умовами. Винятками є Баренцове і Біле моря. Кількість особин і число біологічних видів зменшується в напрямку до полюсів. Багато видів рослинного планктону поселяються і ростуть на нижніх, занурених у воду, поверхнях крижин. Серед промислових риб найбільше значення мають тріска, лосось, палтус, морській окунь, пікша, океанічний оселедець; сеоед ссавців — нерпа, білуха, морж, тюлень, нарвал та ін. Представником тваринного світу Північного Льодовитого океану вважається білий ведмідь. На берегах арктичних островів гніздяться морські птахи, утворюючі пташині базари. Тваринний світ Північного Льодовитого океану має специфічну особливість — гігантські розміри деяких видів. Багато організмів — довгожителі, оскільки у холодних водах всі життєві процеси протікають уповільнено порівняно з теплими морями.

 


Географія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.