Школяр УкраїниПагін, його будова. Стебло – вісь пагона. Різноманітність пагонів. Видозміни пагонів

Пагінодин з основних органів вищих рослин, який складається зі стебла, листків і бруньок. На стеблі пагона є вузли та міжвузля. Вузолмісце, де листки та бруньки з’єднані зі стеблом. Кут між стеблом і листком називається пазухою листка. Брунька, яка там знаходиться, називається пазушною. Окрім пазушних бруньок, є ще верхівкові.

Стеблоосьова частина пагона рослини, що має вузли та міжвузля і є опорою для листків, бруньок і генеративних органів. Основна функція стеблапровідна. По провідних елементах відбувається рух речовин: органічних (від листків до всіх органів) і мінеральних розчинів (з коренів до надземних органів). У стеблі накопичуються запасні речовини; зелені стебла фотосинтезують; через продихи у шкірці стебла та сочевички у корку здійснюється функція газообміну. За напрямком росту та розміщенням у просторі стебла поділяють на прямостоячі (соняшник), виткі (берізка польова), повзучі (конюшина біла), чіпкі (виноград). За наявністю деревини стебла поділяють на трав’янисті (спориш, подорожник) та дерев’янисті (береза, дуб, смородина).

Однорічні рослини живуть протягом року або тільки сприятливий сезон. Дворічні рослини на перший рік життя утворюють виключно вегетативні органи та накопичують поживні речовини в своїх підземних (морква, буряк, жоржини) або надземних (капуста) частинах. Наступного року вони утворюють плоди і насіння. Багаторічні рослини живуть три і набагато більше років. Серед них є дерева, кущі, напівкущі та трав’янисті рослини. Стебла можуть мати на поперечному зрізі різні форми: кола (липа, тополя), чотиригранника (шавлія, м’ята), тригранника (осока), багатогранника (валеріана) або бути сплющеними (кактус опунція) тощо.

Видозмінюватись можуть як надземні, так і підземні пагони, виконуючи додаткові функції.

Кореневищевидозмінений підземний пагін, який зовнішнім виглядом нагадує корінь; відрізняється від нього наявністю вузлів і міжвузлів, пазушноверхівкових бруньок та відсутністю кореневого чохлика. Росте кореневище верхівкоюмісцем, де розташована верхівкова брунька. Щорічно з бруньок кореневища розвиваються нові надземні пагони. Кореневище виконує функції запасу, розмноження і розповсюдження рослини, забезпечує виживання за несприятливих умов зовнішнього середовища (пи­рій, осот).

Цибулинаце дуже вкорочений плоский пагін-денце зі зближеними соковитими листками. Від денця відходять додаткові корені. Цибулина є у тюльпанів, лі­лій, пролісків, часнику, ци­булі ріпчастої та інших рослин. Пазушні бруньки видозмінюються і перетворюються на дочірні цибулини. Цибулина виконує запасну функцію, забезпечує розмноження рослин та сприяє виживанню у несприятливий період.

Стеблові бульбипотовщення одного чи кількох міжвузлів стебла. Такі потовщення можуть бути як підземними (картопля, топінамбур), так і надземними (капуста-кольрабі). Вони виконують функ­ції запасу поживних речовин; розмноження, перенесення несприятливого періоду.

Колючкивидозміна надземного пагона (терен, дика груша, глід). Вони захищають рослину від поїдання, розташовані у пазухах листків.

Столониподовжені повзучі пагони, часто з лускоподібними листками. Живуть вони один рік і дають початок новим особинам (кропива); такі пагони в побуті називають «вусами». Пагони можуть видозмінюватись на вусики (виноград, гарбуз, диня, огірок)виткі пагони, які обкручуються навколо різних опор і підтримують стебло в певному положенні (опорна функція).

 


Біологія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.