Школяр України



Освіта і наука.

Література і театр. Мистецтво бароко

У ХV–ХVІІ ст. відбувається подальший розвиток освіти й науки. Буржуазні відносини, діяльність підприємців вимагають нового ставлення до освіти. Буржуа розуміють, що освіченість людини прямо пропорційна до її успіху у справах. Наряду з церковними школами діють світські, а також приватне індивідуальне навчання. Продовжують свою діяльність університети в Чехії, Франції, Англії, Німеччині. У Москві в 1687 р. відкрита Слов’яно-греко-латинська академія. Книгодрукування спростило доступ до знань для більшої кількості людей, зробило справжній переворот в освіті.

Епоха Відродження була відзначена розвитком наукових знань у природничій сфері. М. Коперник, Д. Бруно та Г. Галілей здійснили великі астрономічні відкриття, що сприяли утвердженню геліоцентричної моделі нашої галактики.

Створюються нові теорії в медицині. Дж. Фракостро вивчав інфекційні захворювання, А. Везалій відкривав таємниці будови людського тіла. Були закладені основи сучасної алгебри, тригонометрії (Рене Декарт).

У тісному зв’язку з розвитком науки перебували мистецтво та література. ХV–ХVІІ ст. — епоха розквіту літератури.

Томас Мор (1478–1535) у романі «Утопія» (з грецької — «неіснуючий») змалював чудовий острів, на якому немає війн, сварок, всі люди працюють, розквітає демократія. Твір Т. Мора став основою для багатьох комуністичних утопій ХVІІІ ст.

У ХVІ ст. великої популярності в Англії набуває театр. Сюди приходили люди різних соціальних груп — і багаті, й бідні. Відродження — це час творчості видатного письменника Вільяма Шекспіра (1564–1616). Для лондонського театру «Глобус» він написав 37 п’єс: трагедій, комедій, історичних драм. Серед них «Гамлет», «Ромео і Джульєтта», «Король Лір». Автор у своїх творах виховує повагу до людини, її почуттів.

Велику популярність мали такі твори Відродження, як «Дон Кіхот» Мігеля де Сервантеса та «Гаргантюа і Пантагрюель» Франсуа Рабле.

У культурі Західної Європи в ХVІІ — першій половині ХVІІ ст. панував стиль бароко (з італійської «примхливий, пишномовний»). Для нього характерні грандіозність, пишність, пристрасть до різних окрас, ефектів. Будівлі прикрашалися розкішними фасадами, переобтяженими скульптурними оздобленням. Стиль бароко виявив себе й в інших видах культури.

 


Всесвітня Історія 8 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.