Школяр України



Океанія

Острови Тихого океану (близько 10 000), що знаходяться на північ та схід від Австралії, називають Океанією. Загальна площа всіх островів Океанії 1,3 млн. км2. Найбільші острови — Нова Гвінея й острови Північний і Південний, що входять до складу Нової Зеландії, займають близько 80 % території Океанії і мають материкове походження. До Океанії входять острови, що знаходяться на південь від Гавайських до Нової Зеландії і від Нової Гвінеї на заході до 130 меридіану на сході. Велика частина дрібних островів переважно вулканічного й коралового походження. Поверхня материкових островів сильно розчленована. На островах Океанії багато згаслих і діючих вулканів, бувають сильні землетруси.

Велика частина Океанії знаходиться між тропіками. Температури протягом року +26…+28 °С з невеликими добовими і сезонними коливаннями, нерівномірне зволоження на різних схилах гір. Навітряні схили отримують велику кількість опадів — до 10 000 мм на рік, а підвітряні — набагато менше.

На островах, що лежать недалеко від екватора, ростуть вологі екваторіальні й субекваторіальні ліси на червоно-жовтих фералітних ґрунтах. На підвітряних схилах жорстколистні ліси і чагарники місцями переходять у савани. Острови помірного пояса вкриті лісами.

Серед рослин переважають фікуси, пандануси, бамбуки, казуарини. Багато ліан і різних видів пальм. У цілому флора атолів збіднена й одноманітна — тут нараховується лише кілька десятків видів рослин. Нова Зеландія вкрита лісами. Вони складаються з особливих видів сосен, бука, деревоподібної папороті й інших рослин, що не зустрічаються ніде більше на земній кулі. За час колонізації ліси Океанії були сильно вирубані, змінився їх видовий склад. У Новій Зеландії з'явилися хвойні породи, а в саванах Гавайських островів — кактуси, що прибули сюди з Америки.

Багатство видового складу флори і фауни островів Океанії зростає з наближенням до Австралії. Тут мало земноводних і плазунів. На Новій Гвінеї живуть єхидна, деревний кенгуру, кускус. У річках водиться два види крокодилів. На Новій Зеландії живуть нелітаючі птахи ківі.

Загальна чисельність населення становить близько 10 млн. чоловік. У наш час майже всі острови заселені. Темним кольором шкіри і кучерявим волоссям відзначаються представники екваторіальної раси — папуаси, що живуть на острові Нова Гвінея і прилеглих островах. До полінезійської групи належать жителі Нової Зеландії й інших островів — маорі. Стороннє населення становлять представники європеоїдів. Корінні жителі Океанії, крім Нової Зеландії і ряду інших островів, становлять більшість населення. Жителі Океанії вирощують банани, ананаси, цукровий очерет, цитрусові, кокосову пальму та ін., займаються рибальством. Головне заняття жителів Нової Зеландії — вівчарство, розведення великої рогатої худоби. На деяких островах добувають корисні копалини: кольорові метали, фосфорити, кам'яне вугілля.

Великих нещасть населенню Океанії завдають урагани, що супроводжуються зливовими дощами і величезними хвилями. За час колонізації островів були майже цілком знищені ліси. Це привело до посилення ерозії на схилах. Змінилася флора і фауна Океанії через ввезення сюди нових видів. Наслідком панування англійських колонізаторів стало майже повне знищення корінних жителів маорі, що тепер становлять лише 1/17 частину населення Океанії.

 


Географія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.