Школяр УкраїниОбертальний рух

У природі та техніці дуже часто зустрічається криволінійний рух. Він складніший за прямолінійний, тому що існує безліч криволінійних траєкторій. Але рух по будь-якій криволінійній траєкторії можна приблизно уявити як рух по дугах кола. По траєкторіях, які близькі до кола, рухаються планети, Місяць та штучні супутники Землі, точки коліс та деталі машин, що обертаються.

Рух тіла по колу характеризують такі величини:

  1. Період обертання тіла — це час, за який тіло робить один повний оберт. Період обертання позначається літерою Т та вимірюється у секундах. Для того щоб виконати один повний оберт, тіло повинно пройти відстань, яка дорівнює довжині кола (довжина кола дорівнює 2π, помножене на радіус кола). Тому для того щоб знайти період обертання, треба довжину кола поділити на швидкість руху тіла.

  2. Частота обертання тіла — це число обертів за одиницю часу. Частота обертання позначається літерою ν та вимірюється в герцах. Для того щоб знайти частоту, треба одиницю поділити на період.

  3. Лінійна швидкість — відношення переміщення тіла до часу. Для того, щоб знайти лінійну швидкість тіла по колу, необхідно довжину кола поділити на період обертання тіла.

 


Фізика 8 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.