Школяр України



Нідерланди

З середини XVI ст. Нідерланди опинилися під владою іспанської монархії. У цей час країна переживала стрімке економічне піднесення. Однак процес розвитку гальмувався хижацькою політикою іноземних монархів. Вони хазяйнували в країні, обкладали її податками, руйнували війнами, підтримували феодалів і католицьку церкву. Усе це викликало різке незадоволення.

Коли королем Іспанії став Філіпп II, він поставив за мету повністю підкорити собі Нідерланди. У Нідерландах розташувалась іспанська армія. Влада зосередилась у руках Державної Ради. Збільшилася кількість католицьких єпископів (з 4 до 18), яким надали права інквізиторів. Економічні заходи Іспанії завдали величезних збитків нідерландським банкірам і купцям. Серед міської бідноти, робітників та селян відбулися заворушення.

Кальвіністські консисторії, на чолі яких стояли багаті буржуа, готували повстання проти католицької церкви. У серпні 1566 р. озброєні народні загони розпочали погроми церков, знищення ікон, статуй святих та інших предметів католицького культу. Однак до весни 1567 р. «іконоборче» повстання було придушене.

Улітку 1567 р. у Мадриді квапливо почали готувати каральний похід під керівництвом герцога Альби. Була затверджена Каральна рада у справах заколотів. Розпочалися страти активних діячів повстання.

Ховаючись від покарань, люди тікали в ліси, утворювали партизанські загони «лісових гезів». На півночі Нідерландів «морські гези» захоплювали й топили іспанські кораблі, нападали на приморські містечка, знищували іспанців та їхніх пособників. У Німеччині нідерландське дворянство утворило загони, які очолив принц Оранський.

Після введення в 1571 р. герцогом Альбою десятивідсоткового податку з продажу всіх товарів становище в суспільстві різко загострилося. «Морські гези» завдали раптового удару й заволоділи портовим містом Бриллем. Почалося загальне повстання в північних провінціях. На шлях боротьби з іспанцями піднялася й та частина дворянства північних провінцій, яка зблизилася з буржуазією й прийняла кальвінізм. Іспанському флоту було завдано кілька сильних ударів.

Період з 1573 р. до 1575 р. був найбільш складним і напруженим. Альба спрямував усі сили проти «заколотників». Великий героїзм виявили жителі обложеного Лейдена, боротьба яких закінчилася перемогою. Вони відкрили дамби й затопили приміські території водою. У Мадриді був призначений новий намісник, але в нього бракувало грошей, щоб заплатити війську. Армія почала грабувати мирне населення.

4 вересня 1576 р. жителі південних та центральних провінцій підняли повстання, у Брюсселі був захоплений будинок Державної Ради. Але під час переговорів тут офіційно визнали владу Філіппа ІІ.

На півночі країни, де були краще розвинені капіталістичні відносини, боротьба велася більш рішучо. У 1579 р. північні провінції уклали Утрехтську унію, яка започаткувала створення держави — Сполучених провінцій Нідерландів (Голландії). Штатгальтером (намісником) Голландії став принц Вільгельм Оранський. У 1585 р. син принца Оранського Мориц був обраний штатгальтером Голландії і завдав серйозного удару Іспанії на суходолі й на морі. У 1609 р. Мадрид змушений був визнати незалежність Голландії.

Революція в Нідерландах була першою переможною буржуазною революцією у світовій історії. Влада перейшла від іспанської феодальної монархії до голландської буржуазії.

Швидкими темпами розвивається економіка Голландії. Створювалися нові мануфактури, збільшується виробництво тканин, скла, цегли, борошна тощо. Однією з найважливіших галузей стало суднобудування (до 1000 кораблів за рік). Захоплено чимало колоній. Амстердам стає центром світової торгівлі.

 


Всесвітня Історія 8 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.