Школяр УкраїниНЕ з дієприкметниками

Не з дієприкметниками пишеться разом, якщо дієприкметник є означенням і не має пояснювальних слів: Не спіймана риба завжди найбільша. Якщо не є частиною префікса недо-: недопечений.

Не з дієприкметниками пишеться окремо, якщо при дієприкметнику-означенні є пояснювальні слова: Не спіймана насправді риба обростає легендами. Якщо в реченні є протиставлення: Не заплетене, а розпущене волосся. Якщо дієприкметник є присудком: Хата не метена.

Тема № 4. Дієприслівник

Дієприслівник як особлива форма дієслова

Дієприслівник — особлива незмінна форма дієслова, що означає додаткову дію або стан, яка супроводить іншу, основну дію. У реченні дієприслівник найчастіше повязаний із дієсловом-присудком і є обставиною. Женя сидів зіщулившись. Дієприслівники відповідають на питання що роблячи? Що зробивши?: захлинаючись, кажучи.

Дієприслівник має ознаки дієслова (вид і час) та прислівника (незмінність, залежність від дієслова-присудка, значення обставини). Вид дієприслівника залежить від виду дієслова, від якого їх утворено: терпіти — терплячи (недоконаний вид). Дієприслівники теперішнього часу означають другорядну дію, що відбувається одночасно з основною: Данило мчить не оглядаючись. Дієприслівники минулого часу означають другорядну дію, яка передувала основній: Розігнавшись, стрибнув Петро. Дієприслівник — незмінна форма дієслова, тому він не має закінчення. У кінці дієприслівників після ч, ш завжди пишуть літеру и: розшиваючи, зробивши.

 


Рідна мова 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.