Школяр УкраїниНасінина, плід, їх будова. Типи плодів та способи їх поширення

Утворення плодів. Плід складається з насіння (одного чи кількох), оточеного оплоднем. Біологічне значення плодів у житті покритонасінних рослин полягає у захисті насіння від несприятливих впливів довкілля та сприяє його розповсюдженню. За формою, розмірами, забарвленням і кількістю насіння плоди дуже різноманітні. Залежно від вмісту води вони поділяються на сухі (у ліщини, соняшника) та соковиті (у вишні, помідорів). Квітка з однією маточкою утворює один простий плід (у абрикоса, пшениці), за наявності в квітці декількох маточок виникає збірний, або складний, плід (у малини, ожини), при дуже щільних суцвіттях утворюється супліддя (шовковиця, ананас).

Соковиті плоди: Ягодабагатонасінний плід із соковитим внутрішнім і середнім шаром та зовнішньою шкіркою (помідор, смородина, аґрус).

Яблукобагатонасінний плід, соковита частина якого утворена не тільки стінками зав’язі, а й квітколожем (яблуня, груша, горобина).

Гарбузинасоковиті, середній і внутрішній шари вкриті твердим зовнішнім (гарбуз, диня, огірок).

Кістянкамає внутрішній здерев’янілий шар оплодня, соковитий середній та шкірочку (вишня, абрикос, мигдаль).

Сухі плоди: Біброзкривається по верхньому і нижньому швах двома стулками, без перегородки всередині, насінини прикріплені до двох половинок (горох, соя).

Стручокрозкривається на дві стулки, насіння прикріплене до плівчастої перетинки всередині плоду (редька, капуста).

Коробочкабагатонасінний плід, розкривається різними способами: кришечкою — у блекоти, зубчиками — у маку, щілинками — у дурману та ін.

Горіхплід з твердим, здерев’янілим оплоднем з насіниною всередині (ліщина).

Жолудьзі здерев’янілим більш м’яким оплоднем (дуб).

Зернівкашкірястий оплодень міцно зростається з насіниною (пшениця, ячмінь).

Сім’янкашкірястий оплодень не зростається з насіниною (соняшник, кульбаба, лопух).

Плоди бувають розкривні (блекота, мак, квасоля) та нерозкривні (ліщина, соняшник). У багатьох плодів є різні вирости (голочки, шипи), які не тільки захищають, а й сприяють розповсюдженню. Розповсюджуватись плоди і насіння можуть:

вітром (плоди клена, ясеня — з крильцями; кульбаби — з «парашутиком»; будяказ крильцями);

водою (водяний горіх, кокосова пальма та ін.);

за допомогою тварин: при поїданні соковитих плодів насіння не перетравлюється і викидається разом з екскрементами; горіхи, жолуді розносяться білками, бурундуками; чіпкі плоди розносяться на шерсті тварин, на одягу людини (череда, лопух, гравілат);

саморозкиданняхарактерне для розрив-трави, жовтої акації, скаженого огірка.

Плоди та насіння слугують основою живлення багатьох рослиноїдних тварин, вони застосовуються у господарстві людини, а деякі з них споживає людина.

 


Біологія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.