Школяр України



Механічні хвилі

Процес поширення коливань у твердих тілах, рідинах і газах називають механічною хвилею. Джерелами цих хвиль є коливання тіл. Головною умовою для поширення хвиль є взаємодія частинок середовища між собою. Механічні хвилі виникають завдяки силам пружності.

Основна властивість усіх хвиль полягає в перенесенні ними енергії без перенесення речовини. Вітер порушує рівновагу морської поверхні, здається, що море насувається на берег, але це не так. Не переміщується по полю колосся, коли «хвилюється нива», воно тільки нахиляється і знову розпрямляється.

Існує два види хвиль: подовжні і поперечні.

Подовжніми називаються хвилі, коливання частинок у яких відбувається вздовж лінії поширення хвилі. Такі хвилі можуть поширюватися у будь-якому середовищі.

Поперечними називаються хвилі, коливання частинок у яких відбувається перпендикулярно лінії поширення хвилі. Такі хвилі можуть поширюватися тільки у твердому середовищі.

Характеристики хвиль:

- Швидкість хвиліце швидкість поширення коливань у просторі. Позначається швидкість літерою Механічні хвилі та вимірюється у метрах, поділених на секунду.

- Довжина хвилівідстань між найближчими одна до одної точками хвилі, які коливаються в однаковій фазі. Довжина хвилі позначається літерою λ та вимірюється у метрах.

- Періодмінімальний проміжок часу, за який відбувається одне коливання. Період позначається літерою Т та вимірюється в секундах.

- Частота хвилічастота коливання частинок середовища. Позначається літерою ν та вимірюється в герцах. Частота обернено пропорційна періоду.

Для того щоб знайти швидкість хвилі, треба довжину хвилі поділити на період, або довжину хвилі помножити на частоту.

 


Фізика 11 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.