Школяр УкраїниЛишайники. Загальна характеристика лишайників як симбіотичних організмів. Значення лишайників у природі й у житті людини

Лишайникице особлива група організмів. Їх тіло  представлене сланнюв утворенні слані беруть участь гриби та водорості. Форма тіла лишайників буває накипною, листуватою та кущистою. Накипні лишайники виглядають як тоненькі плівочки на камінні, корі дерев тощо. Це дуже невибагливі організми, які можуть мешкати на голих скелях. Листуваті лишайники мають вигляд пластиночки, трохи піднятої над поверхнею (стінна золотянка). Слань кущистих лишайників нагадує маленький кущик. Вони можуть оселятися на корі дерев, на ґрунті, багато їх у тунд­рі, у горах.

Як цілісний організм лишайники розмножуються вегетативноокремими ділянками слані, в яких серед гіфів гриба розміщені клітини водоростей. Водорість і гриб у лишайниках можуть розмножуватись окремо. Тривалий час вважали, що лишайникідеальний приклад взаємовигідного співжиття двох різних організмів. Водорість постачає органічні речовини грибу, а він їй, у свою чергу, воду з мінеральними речовинами. Однак зараз учені довели, що гриб у лишайнику паразитує на водорості (хоча паразитизм пом’якшений), пригнічуючи її життєдіяльність. Водорість лишайників може самостійно існувати, грибгине.

Лишайники поширені скрізь — від тропіків до холодних областей суходолу. Живуть лишайники довго (сотні та тисячі років); щорічний їх приріствід декількох часток міліметра до декількох міліметрів.

Оселяючись у місцях, де немає ґрунту (на скелях, камінні, пісках), лишайники беруть безпосередню участь в утворенні первісних ґрунтів і створюють умови для оселення інших організмів. Лишайники є поживою для багатьох тварин, як безхребетних, так і хребетнихпівнічних оленів та інших.

У промисловості з лишайників видобувають спирт, цукор, барвники, деякі лікарські речовини. Отримуючи основні речовини з повітря, лишайники не витримують його забруднення. Вони є показниками чистоти повітря.

 


Біологія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.