Китай
З 1368 р. в Китаї правила династія Мін. Країна була поділена на 15 областей. У васальній залежності перебували Корея, В’єтнам, Тибет.
До початку нового часу в Китаї були досягнуті великі успіхи в розвитку господарства й культури. На державних мануфактурах підневільні робітники виробляли залізо, шовк, будували кораблі. Приватні мануфактури, де почала використовуватися наймана праця робітників, виробляли товари не тільки для внутрішнього ринку, а й на експорт. Розширилися старі й виникли нові міста. Їх на початку XVІ ст. налічувалося понад 30. Найбільші з них — Пекін та Нанкін.
Шоста частина землі належала імператорові, знаті, чиновникам. Орендна плата на таких землях була досить високою, що призводило до постійних селянських виступів.
На початку XVII ст. погіршилось економічне становище імперії Мін. Постійно зростали витрати на утримання імператорської сім’ї, знизилася боєздатність армії. Між феодалами загострювалася боротьба за владу. Усе це доповнювалося частими стихійними лихами. Погіршувалося міжнародне становище імперії. Деякі райони Китаю були захоплені маньчжурами. Почастішали піратські напади японців. У результаті Китай втратив контроль над морськими шляхами.
Становище селянства було досить важким. На початку XVII ст. народні виступи набули значного розмаху й спричинили тривалу та масштабну селянську війну (1639–1644 рр.) під керівництвом Лі Цзичена та Чжана Сяньчжуна. Повстанці знищували урядові органи влади, передавали народу зерно, худобу, майно. Після того, як китайська армія за допомогою маньчжурів на чолі з Абахаєм розгромила армію Лі Цзичена, син Абахая став засновником нової династії Цін, яка правила Китаєм до 1911 р. Селянське повстання було придушене, разом із ним закінчилась і влада китайської династії Мін.
Заволодівши всією територією Китаю, династія Цін провела перерозподіл земель. Більшість землі перейшли до цінських імператорів і маньчжурської аристократії. Була створена деспотична монархія, для якої стало характерним повне всевладдя з боку імператора та державного апарату, а також безправ’я підданих.
Маньчжурські імператори — богдихани — проводили політику національного пригнічення китайського народу. Китай був ізольований від зовнішнього світу. Процес розвитку країни загальмувався.
Незважаючи на політичні негаразди, культура Китаю вражала своїми досягненнями. У країні виготовляли вироби з фарфору, який прикрашався різнокольоровим розписом. Був винайдений порох, який спочатку використовували для феєрверків, а згодом, і для військових цілей. У XV–XVІ ст. світ дивували своїм багатством і розкішшю китайські пагоди, палаци, храми.
Найвидатнішою пам’яткою архітектури Пекіна епохи династії Мін стало «Місто імператорських палаців» та «Храм неба», до якого увійшло декілька величних споруд.
У Китаї активно видавалися енциклопедії, які містили науково-технічні знання. Розвивалися медицина, фармакологія, філологія, історія, географія. У період правління династії Мін китайська література розвивалася на основі народної мови. У XVII ст. вийшов збірник «Надзвичайні історії нашого часу і давнини».