Школяр УкраїниКут. Вимірювання кутів. Транспортир. Побудова кутів

 

Кутом називають фігуру, яка складається з двох променів, що виходять з однієї точки.

Спільний початок променів — вершина кута, а самі промені — це сторони кута.

Кути називають трьома великими латинськими буквами за назвами променів. Букву, яка відповідає вершині кута, називають у середині. Перед записом ставлять значок кута.

Кут можна називати й однією буквою, що відповідає вершині кута.

Якщо при накладанні кутів вони збігаються, то такі кути є рівними.

Промінь, що виходить із вершини кута і проходить між сторонами кута, ділить кут на два кути.

Бісектрисою кута називається промінь, який виходить із вершини кута, проходить між його сторонами і ділить кут на два рівні кути.

Вимірювання кутів

Кожний кут має свою величину. Величина кута вимірюється в градусах.

Величини кутів вимірюють за допомогою приладу, який називається транспортиром. Його шкала містить 180 поділок, ціна однієї поділки – один градус.

Щоб виміряти величину кута, сумістимо вершину кута з центром транспортира так, щоб одна зі сторін кута сумістилась із лінією транспортира, що проходить через поділку нуль градусів. Тоді поділка на шкалі транспортира, через яку пройде друга сторона кута, покаже величину кута.

Зверніть увагу! Рівні кути мають рівні величини. Якщо два кути не рівні, то більшим є той, який має більшу величину.

Якщо промінь виходить із вершини кута і проходить між його сторонами, то сума величин кутів, на які він розбивається променем, дорівнює величині даного кута.

Побудова кутів

Щоб побудувати кут заданої величини, треба провести промінь, який буде однією стороною кута. Сумістити центр транспортира з початком променя так, щоб промінь сумістився з лінією транспортира, що проходить через поділку нуль градусів. Якщо через початок цього променя і поділку на шкалі транспортира, яка відповідає заданій градусній мірі кута, провести промінь, одержимо кут заданої величини.

 


Математика 5 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.