2. Мистецтво
Розвиток літератури
Основною особливістю став розвиток напрямку критичного реалізму. Слід виділити твори Марка Вовчка («Інститутка»), І. Нечуя-Левицького («Микола Джеря», «Кайдашева сім’я», «Бурлачка»), Панаса Мирного («Хіба ревуть воли, як ясла повні?», повість «Голодна воля»), Павла Грабовського (поета, автора збірників «Пролісок», «З півночі», «Кобза» та ін., сповнених пафосу боротьби за «світло правди», глибокої віри в щасливе майбутнє свого народу, відомий також своїми перекладами українською мовою багатьох творів світової літератури), Івана Франка (поетичні збірки «З вершин і низин», «Зів’яле листя», «Мій ізмарагд», поема «Мойсей» та ін.).
Розвиток театру
Незважаючи на перешкоди, які чинив царизм, поряд з аматорськими драмгуртками й театрами в Києві, Харкові, Полтаві, Сумах та інших містах драматургом М. Кропивницьким у 1882 р. в Єлисаветграді був створений професійний театр. До першої професійної трупи, що гастролювала по Україні, Росії, Польщі, Грузії і т. д., увійшло близько 100 акторів, найбільш відомими з яких були М. Садовський, М. Заньковецька, Н. Жаркова, С. Паньківський, М. Вороний та ін.
У Західній Україні перший професійний театр був створений у Львові в 1864 р. (засновник — товариство «Руська бесіда»).
Найбільш відомими драматургами, за чиїми п’єсами йшли спектаклі в Україні, були:
· Марко Кропивницький — автор більш як 40 п’єс, з яких найпопулярнішими були «Дай серцю волю, заведе в неволю», «Доки сонце зійде, роса очі виїсть», «Дві сім’ї»;
· Михайло Старицький — автор 25 п’єс, найбільш відомі — історичні драми «Богдан Хмельницький», «Маруся Богуславка», «Остання ніч» та ін.;
· Іван Карпенко-Карий (Тобілевич) — автор 20 драм і комедій, більшість із яких присвячено життю селянства: «Хазяїн», «Сто тисяч», «Розумний і дурень», «Наймичка» та ін.
Розвиток української музики
Найбільш відомими композиторами в Україні були:
· Семен Гулак-Артемовський — автор першої української опери «Запорожець за Дунаєм»;
· Петро Сокальський — опери «Мазепа», «Травнева ніч», «Богдан Хмельницький» та ін.;
· Микола Лисенко — основоположник класичної української музики. Написав музичну драму «Тарас Бульба», симфонічні фантазії «Козак-шумка», «Фантазія» та ін. Автор теоретичних праць, що заклали основи національної музичної фольклористики. Відомий диригент, громадський діяч, педагог.
Розвиток образотворчого мистецтва
Найбільшими українськими художниками були:
· у жанрі пейзажу — Сергій Васильківський, автор близько 3,5 тис. творів, сюжети яких нерозривно пов’язані з життям і побутом України та її народу («Ранок», «Степ на Україні», «На Харківщині» та ін.);
· у побутовому жанрі — Ілля Рєпін, твори якого присвячені історичній тематиці («Запорожці пишуть листа турецькому султанові»), класовим протиріччям на селі («У волосному правлінні»), побутовим сценам («Вечорниці») та ін.