Школяр України



Судинна система. Рух крові по судинах. Велике і мале коло кровообігу

У системі кровоносних судин розрізняють артерії, вени та капіляри. Артерії — судини, по яких кров рухається від серця до органів і тканин. Стінки артерій є товстими, міцними і пружними, що забезпечує безперервний рух крові по судинах. Великі артерії, віддаляючись від серця, розгалужуються. Найдрібніші артерії розпадаються на тонесенькі капіляри — судини, стінки яких складаються з одного шару плоских клітин. Саме у капілярах кров віддає тканинам кисень, поживні речовини і забирає від них СО2 та інші продукти обміну, що виводяться з організму.

Кров, що йде від капілярів, надходить у вени — судини, які несуть кров до серця. Їхні стінки, як і артеріальні, тришарові, але мають менше гладеньком’язових та еластичних волокон. Тому стінки вен не такі пружні, як стінки артерій, але краще розтягуються. На відміну від артерій, вени (за винятком порожнистих) мають кишенькові клапани, що пере­шкоджають зворотному рухові крові.

Шлях крові від правого шлуночка че­рез легеневі арте­рії, капіляри й вени до лівого передсердя називається легеневим, або малим, колом кровообігу.

Шлях крові від лівого шлуночка через артерії, капіляри і вени всіх органів тіла до правого передсердя називають великим колом кровообігу.

Кров у кровоносній системі безперервно рухається завдяки роботі серця й еластичності стінок аорти. Завдяки різниці тиску в різних ділянках кровоносної системи кров тече з ділянки більшого тиску в ділянку меншого. У артеріях кров чинить на судини певний тиск, який підтримується на постійному рівні. Скорочення серця зумовлюють коливання стінок судин, або пульс.

 


Біологія 9 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.