Школяр УкраїниКлімат Австралії та Океанії

Австралія — найспекотніша частина суші Південної півкулі. Близько 2/3 території материка має пустельний і напівпустельний клімат. Тільки третина її отримує достатню або надлишкову кількість опадів. Середні температури січня в Австралії +20…+30 °С, липня — від +12 до +20 °С. Над більшою частиною Австралії дмуть пасати. На крайньому півдні у формуванні клімату позначається вплив західних вітрів помірних широт, а на півночі — північно-західних.

На півночі Австралії формується субекваторіальний клімат. У середній частині, у тропічному поясі, формуються два типи клімату: на заході й у центральній частині — тропічний пустельний, а на сході — тропічний вологий. У субтропічному поясі (південніше 30° пд. ш.) — три типи клімату: на південному заході — субтропічний із сухим літом (середземноморський); на південному сході — субтропічний вологий; у середній частині — субтропічний континентальний з малою кількістю опадів протягом усього року та різкими річними і добовими коливаннями температур. Острів Тасманія, крім північної частини, лежить у помірному поясі, де весь рік переважають західні вітри. Тому клімат Тасманії вологий, з нежарким літом і теплою зимою.

Води суші

60 % площі Австралії позбавлені стоку в океан, рік і озер мало. У внутрішніх пустельних і напівпустельних районах материка існує мережа тимчасових пересихаючих річок (криків). Закінчуються вони часто у безстічних улоговинах, що у більш вологі епохи були великими прісноводними озерами. Найбільше безстічне озеро Австралії — Ейр — у сухий період вкривається кіркою солі. Під час дощів улітку крики наповнюються водою.

Річки, що впадають у Тихий та Індійський океани, як правило, короткі. Найбільш повноводні річки починаються у горах на сході материка. Зовсім відсутній стік на карстовій рівнині, що пов'язана з Великою Австралійською затокою. У Австралії є тільки одна велика річкова система — Муррей зі своєю притокою Дарлінгом. Судноплавство на річках утруднене. Води річок використовуються для зрошення родючих, але посушливих земель.

 


Географія 7 клас

Copyright © 2011-2015 Школяр України.
All Rights Reserved.